Stowarzyszenie PROM Kultura zaprasza na cykl 5 spotkań warsztatowych, których celem jest ćwiczenie kompetencji dialogicznych oraz poznanie i budowanie wzajemnego zrozumienia dla odmiennych perspektyw, jakie funkcjonują w relacjach między kobietami i mężczyznami.
- Wspólnie przyłożymy narzędzia filozoficzne do kulturowego otoczenia, w którym funkcjonujemy, żeby przekroczyć mechanizmy polaryzacji, w które wtłaczają nas aktualne tendencje społeczne. Poznamy siebie i siebie nawzajem, żeby nakreślić możliwości rozwoju własnej tożsamości i harmonijnie funkcjonować z poszanowaniem różnic. Kolejne spotkania będą poświęcone blokom tematycznym, które pozwolą spojrzeć na kwestie męskości, kobiecości i dialogu między tymi płciami w pełniejszy sposób - zapraszają organizatorzy.
Spotkanie 1. Dialog jako sposób bycia - wprowadzenie do dialogu jako formy komunikacji, ale co ważniejsze - jako sposobu patrzenia na rzeczywistość i wchodzenia z nią w interakcję opartą na szacunku i otwartości na inne osoby. W trakcie tego spotkania uczestnicy zostaną zapoznani z technikami i metodami myślenia, formułowania i komunikowania własnych poglądów, które wspomagają dialogiczną postawę.
Spotkanie 2. Mity i opowieści o męskości i kobiecości - bezpośrednie doświadczenie jest formowane przez kultury, w których jesteśmy zanurzeni. Dzieje się to poprzez opowieści porządkujące świat zjawisk i nadające mu sens. Powtarzane są od wieków, a my słyszymy je od dzieciństwa. Uczestnicy poszukają opowieści, wśród których formowały się nasze osoby oraz poszukamy i przeanalizujemy nasze osobistych mity i narracje, kształtujące postrzeganie siebie i świata.
Spotkanie 3. Zasady i wymagania - najbardziej dobitnie na to jacy powinni(y)śmy być wskazuje społeczeństwo. Jeśli nie spełniamy oczekiwań otoczenia lub przekraczamy jego normy jesteśmy poddawani presji. Uczestnicy odkryją reguły socjalizacji - role jakie przygotowano dla nas w teatrze życia. Sprawdzimy jak te reguły wpływają na nasze jednostkowe doświadczenia.
Spotkanie 4. Krytyka i kryzys - mity i opowieści ulegają metamorfozom i zniekształceniom, realia społeczne się zmieniają, a od kilkudziesięciu lat procesy te przyspieszyły tak bardzo, że tracimy orientację w gąszczu doświadczeń. Na tle dynamicznej zmiany pojawiło się zjawisko zwane kryzysem męskości i lustrzane względem niego poszukiwanie nowego kształtu kobiecości. Na ile określenia te są adekwatne do naszych osobistych sytuacji? Na ile stawiane diagnozy pasują do naszych doświadczeń? Jak radzić sobie w gąszczu sprzecznych opowieści o świecie, kontrujących się wyjaśnień i wykluczających się oczekiwań?
Spotkanie 5. - Perspektywy i wizje przyszłości - bądź zmianą, której szukasz w świecie; nikt nie znajdzie za nas odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być mężczyzną czy kobietą, ani jakie osoby chcemy mieć wokół siebie. Zbierając wnioski z poprzednich spotkań organizatorzy spróbują skorzystać z potencjału grupy, by świadomie szukać własnych odpowiedzi, które będą gruntować nas, kiedy już się uczestnicy pożegnają się i wrócą do codzienności z głowami i sercami pełnymi nowych doświadczeń.
Udział w kursie jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy, aby zgłosić chęć wzięcia udziału, należy wypełnić formularz. O przyjęciu zgłoszenia będzie decydować kolejność zgłoszeń i treść odpowiedzi na pytania z ankiety.
Kurs poprowadzi Paweł Paniec - filozof, animator i edukator kultury, pomysłodawca i realizator Wspólnoty Myśli - otwartej społeczności osób, które lubią myśleć, lubią myślami się dzielić, ale nie muszą być jednomyślne, a także spotkań z cyklu “W kręgu męskości”
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
Partner Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada w Gdańsku
Spotkania będą odbywały się w Bibliotece Manhattan w Gdańsku przy ul. Grunwaldzkiej 82 w następujących terminach:
- 10.04.2025 r. godz. 18:00
- 24.04.2025 r. godz. 18:00
- 07.05.2025 r. godz. 18:00
- 22.05.2025 r. godz. 18:00
- 05.06.2025 r. godz. 18:00