Dołącz do sadzenia VII Miejskiego Mikrolasu w Gdańsku! Po raz kolejny wspólnie posadzimy ponad 600 drzew i krzewów na powierzchni 200 m²! Wśród sadzonek znajdą się sosny, jodły, olsze, śliwy, brzozy, a także krzewy, takie jak berberys czy trzmielina – aż 30 rodzimych gatunków!
Dodatkowe atrakcje:
- Warsztaty budowy hoteli dla owadów – stwórz schronienie dla miejskich zapylaczy!
- Ciepłe przekąski i herbata dla uczestników.
Na wydarzenie zapraszają Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, oraz Sławomir Kiszkurno, prezes Zakładu Utylizacyjnego.
Dlaczego warto?
Czy wiesz, że Gdańsk jest liderem w tworzeniu Miejskich Mikrolasów w Polsce? Dzięki metodzie japońskiego botanika Akiry Miyawakiego, nasze mikrolasy rosną nawet trzy razy szybciej niż tradycyjne lasy! Już po trzech latach stają się samowystarczalne, pochłaniając tysiące kilogramów CO₂ i obniżając temperaturę otoczenia.
Więcej informacji mikrolasy.zut.com.pl
Metoda sadzenia
Wszystkie mikrosiedliska łączy metoda sadzenia opracowana przez Akirę Miyawakiego, japońskiego botanika, który szukał rozwiązania problemów terenów zerodowanych, wylesionych, zanieczyszczonych, miejskich. Inspiracją były naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Takie mikrolasy sadzi się na bardzo trudnych siedliskach w miastach.
Metoda Miyawakiego mówi, że na metrze kwadratowym możemy posadzić od 2 do 7 sztuk sadzonek. Naturalne lasy są bardzo gęste. Niezwykle istotne są też gatunki rodzime i bezodmianowe. Sadzimy kilkanaście różnych gatunków z różnych pięter lasu.
Jednym z najważniejszych punktów w zastosowanej metodzie jest odpowiednie przygotowanie gleby. W gdańskich mikrolasach gleba została przygotowana z wykorzystaniem Czarnego złota ogrodników. Dzięki wykorzystaniu miejskiego kompostu, który powstaje z bioodpadów segregowanych przez mieszkańców, sadząc mikrolas zużyliśmy 0% torfu, którego eksploatacja niszczy środowisko przyrodnicze i klimat.
Bardzo ważne w tej metodzie jest również ściółkowanie nowo posadzonego lasu. Do tego wykorzystuje się np. słomę, zrębki ze ścinek czy liście. To działanie zainicjuje proces budowania próchnicy i stworzy warunki dla rozwoju bioróżnorodności związanej z glebą, na którą często nie zwracamy w ogóle uwagi.
Las sadzony metodą Miyawakiego rośnie od 1,5 do 2 razy szybciej niż drzewa sadzone w mieście czy inne uprawy leśne. Są to też lasy, które same się regulują i są bardzo odporne na zmieniające się warunki klimatyczne.
Mikrolasy to świetne i szybkorosnące rozwiązanie dla nowych parków i osiedli, aby były bardziej bioróżnorodne, przyjazne dla nas i pozaludzkich istot.
Gdańskie mikrolasy
- 6 Miejskich Mikrolasów
- 1200 m2 powierzchni
- 170 ton Czarnego złota ogrodników
- 3600 sadzonek, z czego do pierwszego siedliska trafiło 150 drzew przeniesionych z Zakładu Utylizacyjnego