Link do opisu wydarzenia: Turning the Tide: Woda jako łącznik

Turning the Tide: Woda jako łącznik – kreatywne warsztaty o wodzie i renaturyzacji potoku w Sopocie

Data: 27 października 2024 r.
Godzina: 14:00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej Targ Rakowy 11, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Szczegóły wydarzenia

Woda jest łącznikiem, który przeplata nasz krajobraz i spaja ekosystemy. Jako żywioł, woda ma zdolność tworzenia połączeń, które są zarówno dosłowne, jak i symboliczne. To woda kreuje przestrzenie wspólne, które stają się miejscami spotkań różnych form życia, w tym ludzi. Miejskie strumienie i inne akweny są ważnym połączeniem z naszą historią i kulturą, a świadczą o tym często ich nazwy. Obecnie, wiele strumieni Trójmiejskich jest schowanych pod powierzchnią ziemi, gdzie płyną w podziemnych kanałach, ustępując miejskiej infrastrukturze. Inspirując się ekologiczną praktyką przywracania brzegu wody do naturalnego stanu, razem nakreślimy wizję, jak można by odmienić stan naszych potoków oraz przyjrzymy się naszej relacji z wodą.

W pierwszej części spotkania wspólnie zagłębimy się w temat naszych relacji z wodą. Pomoże nam w tym pokaz specjalny krókiego, inspirującego filmu. Skupimy się na wodzie w kontekście miejskim, jej przyszłości i roli w kształtowaniu wspólnych przestrzeni.

Druga część spotkania poświęcona będzie na kreatywne warsztaty, podczas których wspólnie wyobrazimy sobie, jak wybrane fragmenty Kamiennego Potoku w Sopocie mogłyby się zmienić po odsłonięciu ich na światło dzienne, wykorzystując informacje zebrane podczas wcześniejszego spaceru z przewodnikiem. Integrując metody mapowania kulturowego, mapy myśli i symulacji ról (role play) poszukamy zrównoważonych i kreatywnych rozwiązań.

Prelegentki:

Agata Biernacik – współzałożycielka Fundacji 'PLONY’ oraz ogrodu społecznościowego na terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Na co dzień angażuje się w działania na styku przestrzeni miejskiej, ekologii i społeczności lokalnych – promując zrównoważony rozwój oraz skupiając się na budowaniu kompetencji społecznych i wspieraniu procesów tworzenia wspólnych przestrzeni w mieście.

Katarzyna Świstek – architektka krajobrazu, zawodowo odpowiedzialna za wykorzystanie deszczu do poprawy jakości życia. Dla przyjaciół przewodniczka po przyrodniczych zawiłościach. Projektuje krajobraz z poszanowaniem naturalnych siedlisk. Współtworzyła wiele projektów ogrodów deszczowych w Gdańsku. Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Zuzanna Kołodziej – artystka wizualna, działająca pod pseudonimem Vizuza, rezydentka programu Turning the Tide. Za pomocą animacji 3D, sztuki generatywnej i projektowania sensorycznych doświadczeń eksploruje m.in. poczucie przynależności do natury. Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, obecnie mieszka w Trójmieście.

Turning the Tide (TTT) to ambitny projekt artystyczny i transdyscyplinarny dialog mający na celu twórczą reakcję na konkretne zagrożenie związane z kryzysem klimatycznym w miastach położonych nad wodą. Projekt ma na celu zaangażowanie lokalnych mieszkańców, wzmocnienie niewysłuchanych dotąd głosów i zwiększenie świadomości na temat kwestii klimatycznych. W projekt TTT zaangażowanych jest 5 partnerów – Intercult (Szwecja), Artit (Grecja), Wiener Bildungsakademie (Austria), DEAR HUNTER (Holandia) i Instytut Kultury Miejskiej (Polska) we współpracy z Fablevision Scotland i siecią River//Cities.

Local Urban Labs (LUL) to seria wydarzeń dla publiczności (warsztaty, wykłady, spotkania dyskusyjne) poświęconych kwestiom zmian klimatu, społecznego zaangażowania i bieżących wyzwań ekologicznych przed jakimi stoi Gdańsk.

Miejsce