Tajemnicza księga zwierząt. Bestiariusz z Aberdeen po polsku, angielsku i łacinie - 10 kwietnia 2025 (czwartek), godz. 17:00.
Prezentacja omawiająca średniowieczny Bestiariusz z Aberdeen. Opowiemy krótko o bestiariuszach i ich starożytnym pierwowzorze. Pracownicy Zakładu Filologii Klasycznej UG przybliżą nam miniatury z Bestiariusza z Aberdeen przedstawiające fantastyczne zwierzęta i wspólnie poszukamy analogii pomiędzy językiem polskim, łacińskim i angielskim (np. wyjaśnimy, dlaczego angielski wyraz dog ma przymiotnik canine, a horse ma przymiotnik equine). Zaprezentujemy łacińskie przysłowia zawierające nazwy zwierząt i poszukamy ich polskich odpowiedników. Spróbujemy też rozszyfrować łaciński tekst Pliniusza pochodzący z jego dzieła Historia Naturalna. Prezentację zakończymy wspólnymi grami tj. brainbox czy memory.
Prezentacja ma charakter konwersatoryjny – po krótkim wprowadzeniu w formie mini-wykładu publiczność zostaje zaangażowana w dyskusję. Celem wystąpienia jest uświadomienie odbiorcom, jak wiele słów i wyrażeń używanych przez nas na co dzień pochodzi z języka łacińskiego.
Spotkanie poprowadzą dr Ilona Chruścik i mgr Elżbieta Starek z Instytutu Studiów Klasycznych i Slawistyki UG oraz dr Joanna Tillack z Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki UG.
Obowiązują zapisy: kotimysz@wbpg.org.pl