Link do opisu wydarzenia: Święto Gdańskiej Nauki 2017

Święto Gdańskiej Nauki 2017

Data: 28 stycznia - 4 lutego 2017 r.
Miejsce: Gdańsk
Organizator: Fundacja Gdańska
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

Tegoroczne obchody święta odbywają pod hasłem "GDAŃSK SIĘ UCZY…". Czego więc będziemy mieli okazję nauczyć się w tym roku podczas Święta Gdańskiej Nauki? Przed nami m.in. warsztaty z kryminologii, kosmiczny lot z Heweliuszem, wieczory otwarte w obserwatorium czy nauka gry na bębnach.

Święto Gdańskiej Nauki to organizowana cyklicznie impreza, odkrywająca pasję do szeroko rozumianej nauki wśród wszystkich pokoleń oraz przypominająca o dorobku naukowym takich postaci jak Jan Heweliusz, Daniel Fahrenheit, czy Artur Schopenhauer – wybitnych gdańskich naukowców. Wydarzenie to angażuje wielu partnerów, którzy wszystkim żądnym poszerzania swoich umiejętności i wiedzy proponują swoją bogatą ofertę. W tym roku Święto Gdańskiej Nauki rozpocznie się w sobotę, 28 stycznia i potrwa kolejnych 8 dni, do 4 lutego.

CO W PROGRAMIE?

Święto rozpocznie się 28 stycznia tradycyjnym przedstawieniem plenerowym na Zieleńcu, w ramach celebrowania urodzin gdańskiego astronoma – Jana Heweliusza. Widowisko przedstawiać będzie dorobek i życie jubilata, wielkiego gdańskiego astronoma. Artyści, naukowcy, gdańszczanie w dniu urodzin Heweliusza wspominać będą jego dokonania. To dobry początek tego, co czeka nas w kolejne dni. Eksperymenty, warsztaty, ciekawe spotkania i wykłady, a nawet wizualizacje oraz pokazy multimedialne. Na co już dziś m.in. warto się zapisać?

  • Dzień Małego Astronoma – czyli eksperymenty i zabawy astronomiczne, a także pokazy w obserwatorium,

  • Uczymy się z kosmosu – gdzie dowiemy się, w jaki sposób badamy planety krążące dookoła dalekich słońc i śledzimy zjawiska na niebie,

  • Gdańsk się uczy… chemii od kuchni – zajęcia oparte na doświadczeniach i eksperymentach chemicznych z użyciem produktów, które można odnaleźć w kuchni,

  • Noc detektywów w bibliotece,

  • Warsztaty bębniarskie,

  • Zwiedzanie części historycznej kampusu Politechniki Gdańskiej,

  • Bezechowa komora akustyczna,

  • Cyber-Oko – czyli urządzenie do komunikacji z ludźmi w śpiączce,

  • Koncert Noworoczny – Gdańskie Gwiazdy (wydarzenie płatne).

W tym roku po raz pierwszy do Święta Gdańskiej Nauki przyłączyły się gdańskie szkoły, proponując ciekawe wydarzenia dla młodzieży, ale i nie tylko. W ramach przyznanych MINI Grantów Gdańsk się uczy… podczas obchodów zostanie zrealizowanych 50 działań. Uczniowie będą mieli okazję wziąć udział na przykład w zajęciach kulinarnych czy warsztatach z robotyki.

A to tylko część z tego, co znajdziemy w tegorocznym programie Święta Gdańskiej Nauki. Na zakończenie, w sobotę 4 lutego wszyscy spotykamy się na placu przed Ratuszem Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35). Tego wieczoru odbędą się efektowne pokazy multimedialne – Video Mapping, łączące światło, obraz i dźwięk, które zmienią Ratusz Staromiejski w ciekawą opowieść o gdańskich naukowcach, nawiązującą do nowoczesności. Premierowy pokaz odbędzie się o godz. 18.00. Pokazy potrwają do 22.30 i odbywać się będą co 15 min. Tego po prostu nie można przegapić!

Pełen program i zapisy na zajęcia na stronie fundacjagdanska.pl

Gdańskie Gwiazdy – Koncert Noworoczny

Tegoroczny Koncert Noworoczny – Gdańskie Gwiazdy odbędzie się w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, 29 stycznia 2017 r., o godz. 18.00. Podczas koncertu wystąpi Krystyna Stańko Quintet z repertuarem z nowej płyty. Novos Anos to album, na który złożyły się przepiękne bossa novy Antonio Carlosa Jobima, a także wybrane przez artystkę standardy jazzowe w autorskich opracowaniach i z latynoskim brzmieniem.

Wokalistka zaprosiła do nagrań znakomitych instrumentalistów, z którymi współpracuje od lat: wirtuoza wibrafonu Dominika Bukowskiego, znakomitego kontrabasistę Piotra Lemańczyka, a także świetnego gitarzystę Marcina Wądołowskiego. Wielką atrakcję stanowi udział brazylijskiego Mistrza Rytmu Ze Luis’a Nascimento.

Bilety na koncert do nabycia w kasie biletowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku (al. Zwycięstwa 15, 80-219 Gdańsk, dane kontaktowe: Biuro Obsługi Widzów: 58 350 06 15, kasa biletowa: tel. 58 763 49 05, bow@operabaltycka.pl) i przez serwis bilety24.pl.

Cena biletów: 49 zł w kasie biletowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku; 52 zł przez serwis bilety24.pl.

Miejsce