
Czytaj także: Czytaj także: Jechali 700 km, żeby zobaczyć „Wyzwolenie” w Teatrze Wybrzeże
Cykl wykładów performatywnych prof. Jacka Dominiczaka, zatytułowany „Spragnieni miasta”, to unikalne połączenie refleksji nad architekturą i miejską przestrzenią z formą, która wciąga, porusza i inspiruje. Profesor, jako doświadczony architekt i badacz, proponuje nowe podejście do rozumienia architektury – jako dialogicznego działania, którego efektem jest przestrzeń wspólna, współtworzona i współodczuwana. Jego celem jest zachęcenie uczestników do myślenia o mieście jako o dziele kultury, kształtowanym z troską o wspólny dobrostan.
Niestety, ta ciesząca się ogromnym zainteresowaniem seria czterech wykładów, stanowiących autorską opowieść profesora Jacka Dominiczaka, właśnie dobiega końca.
Ostatni wykład w ramach cyklu odbędzie się 24 kwietnia o godz. 19:00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1). Wydarzenie potrwa 90 minut. Bilety, w cenie 10 zł, są do kupienia na stronie bilety.teatrszekspirowski.pl.
Czytaj także: Czytaj także: Dorota Masłowska 20 lat po debiucie. O pisaniu, języku i oczekiwaniach czytelników

Filip Springer: „To było po prostu ogromnie ważne”
Fakt, że w sprzedaży są ostatnie bilety, nie powinien dziwić - wykłady prof. Dominiczaka cieszą się ogromnym zainteresowaniem, są także chwalone przez sympatyków i znawców zagadnień dotyczących architektury. Już po pierwszym spotkaniu, które odbyło się w styczniu, znany reportażysta i autor książek o architekturze, Filip Springer, napisał:
„Muszę, bo pęknę. Wczoraj w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku wydarzyło się coś bardzo ważnego. (…) To było po prostu ogromnie ważne”.
W swojej najnowszej książce „Szara godzina. Czas na nową architekturę” Springer uznał natomiast koncepcje Dominiczaka dotyczące dialogiczności, za jedne z nielicznych rzeczywistych kierunków rozwoju współczesnej architektury.
Spragnieni miasta – manifest i idea
Tytuł cyklu, „Spragnieni miasta”, nawiązuje do Manifestu Przestrzeni Dialogicznej, ogłoszonego przez profesora podczas wystawy indywidualnej w CSW Łaźnia 2 na początku 2024 roku. Manifest ten to nie tylko dokument programowy, ale przede wszystkim żywy projekt – jego treść wciąż ewoluuje, stanowiąc próbę zrozumienia roli architektury w naszym codziennym i wspólnym życiu.
„Stajemy się spragnieni uroku codziennego życia w mieście, spragnieni dobrej atmosfery w jego architektonicznym klimacie” – pisze prof. Dominiczak. – „Chcemy, by nasza codzienna przestrzeń – dom, dzielnica, miasto – dawała poczucie uczestnictwa w czymś większym, piękniejszym, ważnym. Chcemy doświadczać dobrostanu, który rodzi się z harmonii między przestrzenią a ludźmi”.

Kim jest prof. Jacek Dominiczak?
Profesor Jacek Dominiczak to architekt, wykładowca i badacz, związany z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. Jest twórcą koncepcji Miasta Dialogicznego oraz narzędzi projektowych, takich jak Metoda Siatki Miejskiej czy Kod Tożsamości Lokalnej.
Jego prace prezentowane były na prestiżowych wydarzeniach międzynarodowych – m.in. na Biennale Architektury w Wenecji, w USA, Kanadzie, Australii i wielu krajach Europy. W Polsce znany jest m.in. z projektu wnętrz Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 2” w Gdańsku oraz indywidualnych wystaw takich jak „DEFORMA. Intymność Miasta Dialogicznego” (Katowice 2015).
Jako dydaktyk i mentor, promował sześć rozpraw doktorskich i kilkadziesiąt prac magisterskich. Od lat 90. prowadzi publiczne wykłady i warsztaty, angażując szeroką publiczność w rozmowę o przyszłości naszych miast i jakości przestrzeni, w której żyjemy.
Po wielu latach pracy i podróży, prof. Dominiczak ponownie mieszka i działa w Gdańsku.
Partnerem wydarzenia jest Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.