Link do opisu wydarzenia: Spotkanie autorskie z drem Marcinem Jarząbkiem – „Podręcznika do historii mówionej”

Spotkanie autorskie z drem Marcinem Jarząbkiem – „Podręcznika do historii mówionej”

Data: 11 kwietnia 2025 r.
Godzina: 16:30
Miejsce: Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku ul. Cystersów 19, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze – Oddział w Gdańsku oraz Instytut Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego zapraszają na spotkanie autorskie z drem Marcinem Jarząbkiem oraz dyskusję wokół „Podręcznika do historii mówionej” (Warszawa 2024).

„Podręcznik do historii mówionej” Marcina Jarząbka powstał z myślą o wszystkich osobach, które chcą poznać metody historii mówionej oraz korzystać z nich w praktyce w sposób jak najbardziej profesjonalny.

Książkę można pobrać ze strony Centrum Archiwistyki Społecznej: https://cas.org.pl/podrecznik-do-historii-mowionej/

Goście:

dr Marcin Jarząbek - adiunkt w Zakładzie Antropologii Historycznej i Teorii Historii, absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UJ (2008) oraz historii w Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie (2009). W 2014 r. pod kierunkiem prof. Andrzeja Chwalby obronił rozprawę doktorską o pamięci zbiorowej polskich i czechosłowackich weteranów I wojny światowej w latach międzywojnia. W 2019 i 2023 r. visiting professor w Skalny Center for Polish and Central European Studies University of Rochester. Prezes Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Z urodzenia i z serca Górnoślązak, który lubi muzea, pociągi, jazdę na rowerze, ser z kminkiem, Jarę Cimrmana i jego teatr, koty, płyty winylowe oraz rozmowy z ludźmi.

dr Aleksandra Paprot-Wielopolska - doktor nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Etnolożka/antropolożka kultury i kulturoznawczyni. Adiunktka w Zakładzie Etnologii Polski i Antropologii Historii w Instytucie Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego. Prezeska Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego – Oddziału w Gdańsku. Pracowała w Dziale Badawczym Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” – Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, gdzie zajmowała się nagrywaniem relacji historii mówionej i prowadzeniem warsztatów z tego zakresu. Obecnie członkini redakcji „Wrocławskiego Rocznika Historii Mówionej”. Od kilku lat prowadzi zajęcia dydaktyczne z historii mówionej dla studentów gdańskiej etnologii. Na co dzień zajmuje się w swoich badaniach niematerialnym dziedzictwem kulturowym, zagadnieniami pamięci i tożsamości kulturowej, a także strojami ludowymi.

dr Andrzej Hoja - ekspert w Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie oraz kustosz dyplomowany w Muzeum Gdańska, a poza tym: historyk, archiwista, kurator. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie w 2014 r. obronił doktorat. Od 2011 r. związany z instytucjami muzealnymi z Pomorza, w których między innymi pomagał rozbudowywać kolekcje nagrań relacji biograficznych. Miało to miejsce w Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie czy Muzeum Gdańska. To właśnie w tym ostatnim miejscu stworzył oraz nadal koordynuje Gdańskie Archiwum Historii Mówionej. Interesuje się stosunkami polsko-niemieckimi, historią Gdańska i Pomorza, wystawiennictwem oraz mikrohistorycznymi aspektami ekspozycji historycznych.

Spotkanie poprowadzi dr Agnieszka Bednarek-Bohdziewicz

Miejsce