Sanatorium pod klepsydrą
reż. Wojciech Jerzy Has (Rękopis znaleziony w Saragossie, Jak być kochaną, Pętla, Pożegnania, Niezwykła podróż Baltazara Kobera) / w. Gustaw Holubek (Rękopis znaleziony w Saragossie, Jak daleko stąd, jak blisko, Pożegnania, Ogniem i mieczem), Jan Nowicki (Trzecia część nocy, Sztos, O-bi, o-ba: Koniec cywilizacji, Wielki Szu), Halina Kowalska (Nie lubię poniedziałku, Alternatywy 4, Wśród nocnej ciszy), Tadeusz Kondrat (Walkower, Celuloza), Andrzej Herder (Pociąg, Jak rozpętałem drugą wojnę światową, Nie lubię poniedziałku) / Polska / 1973 / Nagroda Jury za najlepszy film podczas Cannes '73.
Józef przyjeżdża do Sanatorium pod Klepsydrą, prowadzonego przez doktora Gotarda, gdzie przebywa jego zmarły ojciec, przywrócony do życia, lecz przeniesiony w inny wymiar czasu. Józef odbywa podróż w różne pętle czasu przeszłego – lata swojego dzieciństwa i fantastycznych marzeń. Ożywa dom rodzinny, sklep ojca, żydowskie miasteczko, przewijają się obrazy ewokowane kolekcjami znaczków i fabuły z gazetowych powieści, niezwykły ogród księżniczki Bianki, która odeszła z Rudolfem, przyjacielem Józefa. Przy próbie dokonania powtórnej pętli czasowej świat żydowskich miasteczek oraz żydowskiej kultury okazuje się zniszczony i wyludniony po tragedii holocaustu.
Jeden z najpiękniejszych wizualnie i najbardziej oryginalnych filmów polskich. Poetycka refleksja na temat przemijania oraz nieodwracalności śmierci. Has przywołał na ekran uniwersum sennego marzenia inkrustowanego odpryskami wspomnień dzieciństwa, w którym przemieszały się różne pierwiastki: monarchia austro-węgierska, kresowa subkultura żydowskich miasteczek i marzenia małego chłopca.