Link do opisu wydarzenia: Rozmowy o miłości, współczuciu i gniewie

Rozmowy o miłości, współczuciu i gniewie. Paradoksy istnienia 1, spotkanie autorskie

Data: 8 grudnia 2024 r.
Godzina: 12:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

"Rozmowy o miłości, współczuciu i gniewie. Kiedy psychoanaliza spotyka neuronaukę" to fascynująca podróż po emocjonalnym doświadczeniu istot ludzkich, po ich biologii i psychologii. Europejskie Centrum Solidarności oraz Gdańskie Targi Książki zapraszają na gdańską premierę najnowszej książki Cezara Żechowskiego, cenionego psychiatry oraz psychoterapeuty.

Książka ta jest zapisem audycji pt. „Rachunek myśli”, emitowanych na antenie Programu II Polskiego Radia między kwietniem 2017 a styczniem 2019. Gośćmi audycji byli: dr n. med. Cezary Żechowski, Krzysztof Srebrny i dr Michał Mizera. Rozmowy prowadzili: Hanna Szczęśniak, Aleksandra Tyczyńska, Michał Nowak i Paweł Masłowski. W audycjach brali udział także słuchacze. W części drugiej książki znajdują się wybrane artykuły naukowe oraz wystąpienia dr. Żechowskiego z lat 2017–2024.

W przedmowie do książki psychoterapeutka psychoanalityczna Joanna Chmarzyńska-Golińska pisze, iż autor „(…) rozmawiając ze słuchaczami, pozostaje z nimi w żywym przepływie, opowiada o ludzkiej psychice w sposób przystępny dla szerokiego grona odbiorców. To ogromna wartość tej książki, ponieważ neuronauka i psychoanaliza często kojarzą się z niedostępnym, zamkniętym w gabinetach psychoanalitycznych czy na naukowych sympozjach światem. Różne podejścia –psychologiczne, psychoanalityczne, psychiatryczne czy neuronaukowe – mogą pomóc nam zrozumieć złożoność ludzkich istot w sposób, z którego możemy korzystać”.
​​​​​​​
To nie jest publikacja psychologiczna, która niczego w człowieku nie zmienia. „Oprócz przywoływanej literatury, która porusza w nas czucie, dodatkowo oryginalna forma rozmów z Cezarym Żechowskim ma w sobie właśnie coś z dobrej sztuki – sztuki jasnego i prostego przekazu spraw ważnych oraz sztuki dialogu. W trakcie czytania czułam, że uczestniczę w rozmowie, moje skojarzenia mogły płynąć szerokim nurtem, przeżywałam różne emocje, które poruszały tkankę osobistych znaczeń. Dlatego też lektura tej książki nie była dla mnie kolejnym zetknięciem się z teorią, a raczej emocjonalnym doświadczeniem przypominającym zwiedzanie krainy ludzkich emocji wraz z przewodnikiem” – zachęca do lektury Joanna Chmarzyńska-Golińska.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Fundament, premiera odbyła się w październiku 2024.
Spotkanie autorskie z Cezarym Żechowskim jest pilotażem serii spotkań: Paradoksy Istnienia – o kondycji człowieka we współczesnym świecie, które wystartują w ECS w styczniu 2025

Z Cezarym Żechowskim będzie rozmawiać Joanna Chmarzyńska-Golińska.

Książkę w dniu promocji będzie można nabyć w bibliotece ECS, płatność kartą płatniczą lub gotówką

Gość:
dr n. med. Cezary Żechowski - Psychiatra oraz psychoterapeuta dzieci, młodzieży, osób dorosłych i rodzin. Adiunkt w Klinice Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Kieruje Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim w Warszawie, ordynator oddziału rehabilitacji psychiatrycznej dla młodzieży. Wykładowca m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, SWPS, UKSW, Uczelni Łazarskiego. Autor licznych publikacji z zakresu psychiatrii oraz psychoterapii dzieci i młodzieży. Współredaktor książki „Od neurobiologii do psychoterapii” (2009). Dwukrotny laureat Nagrody im. Profesora Stefana Ledera za szczególne osiągnięcia w psychoterapii, przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Prowadząca:
Joanna Chmarzyńska-Golińska - Certyfikowana psychoterapeutka psychoanalityczna, superwizorka i terapeutka treningowa Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Specjalistka psychotraumatolożka oraz superwizorka Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologicznego.

Organizacja: Gdańskie Targi Książki (Jednostka Kultury sp. z o.o.) i Europejskie Centrum Solidarności
Współorganizacja: Oddział Pomorski Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej
Współpraca: Oficyna Wydawnicza Fundament

Miejsce