Cykl spotkań „Rozmowy o Fotografii” to przestrzeń spotkań i wymiany wiedzy na temat jednego z najbardziej powszechnych i rozwijających się mediów, czyli fotografii. To prezentacje naukowczyń i naukowców badających historię fotografii, wystąpienia autorskie artystek i artystów, performatywne wykłady i prezentacje książek dokumentujących nowe odczytywania dawnej i współczesnej fotografii, wszystko zakończone dyskusjami z publicznością.
Interesują nas tematy przekraczania medium i jego użytkowania w sposób nieoczywisty, a także przypominanie sylwetek twórczyń i twórców dotąd nieopisanych, ze szczególnym podkreśleniem roli kobiet. W tegorocznym cyklu zajmiemy się m.in.: polskimi fotoreporterkami, postkolonialną perspektywą i konserwacją obiektów fotograficznych.
Autorki programu: Maja Bieńkowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka.
Zapraszamy na spotkanie z Agnieszką Pajączkowską, w trakcie którego zgłębimy związki fotografii z codziennością oraz pamięcią kulturową. Autorka przedstawi dwa projekty: „Wędrowny Zakład Fotograficzny” – unikalne przedsięwzięcie, które traktuje fotografię jako pretekst do spotkania międzyludzkiego, oraz „Nieprzezroczyste. Historia chłopskiej fotografii” – esej analizujący rolę rodzinnych zdjęć i ich znaczenie w polskich wsiach w XX wieku. Całość dopełni dyskusja o projekcie „Coś, co zostało. Lokalne działania terenowe z Zapisem socjologicznym Zofii Rydet”, który łączy współczesne badania terenowe z dorobkiem jednej z najważniejszych polskich fotografek.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania: „Realizacja działań edukacyjnych i promocyjnych dla publiczności Muzeum Narodowego w Gdańsku”