„Pocztówka znad morza” | warsztaty familijne
16.08 | Bacówka nad Wierchomlą | 13.00-17.00
17.08 | Chata Magóry | 14.30-17.00
wstęp wolny
warsztaty odbywają się w trybie ciągłym, można do nich dołączyć w dowolnym momencie
prowadzenie: Anna Gawron
Ośnieżone stoki Beskidu Sądeckiego, Poprad wijący się między pasmami Radziejowej i Jaworzyny czy urokliwe, drewniane schroniska – wszystkie te obrazki dobrze znamy z pocztówek sprzedawanych w sklepach z pamiątkami z gór. A gdyby tak podejść do tematu nieco inaczej?
Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Bacówka nad Wierchomlą i Chata Magóry zapraszają na warsztaty familijne „Pocztówka znad morza”, podczas których stworzycie widokówkę z morskimi motywami. Wycięte z linoleum fale, muszle, ryby czy glony odbijemy na specjalnie przygotowanych kartkach pocztowych. Tę niebanalną pamiątkę z gór wykonacie dzięki projektowi NCK „Remusowa kara, czyli Pomorze w podróży”, promującemu pomorską kulturę i jej twórców w kraju i za granicą.
Anna Gawron: Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją i ceramiką. Ukończyła Grafikę na ASP w Gdańsku. Obecnie pracuje jako asystentka w Pracowni Propedeutyki Projektowania dla Kultury i w Pracowni Książki na macierzystej uczelni. Jest autorką wielu opraw graficznych do wydarzeń, wystaw, programów kulturalnych i edukacyjnych. Na koncie ma liczne współprace z instytucjami kultury takimi jak: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Muzeum Miasta Gdyni, CSW Łaźnia, Łazienki Królewskie. Bierze udział w wystawach, akcjach artystycznych, targach sztuki i designu, a także prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych.
Aleksandra Kutrzepa Quartet – „Pustó Noc” | koncert
16.08 | Bacówka nad Wierchomlą, 17.08: Chata Magóry | godz. 19.00
wstęp wolny
Podczas koncertu zespół Aleksandra Kutrzepa Quartet wykona własne interpretacje dziś już nieco zapomnianych pieśni pustonocnych. Podstawą do ich stworzenia były etnograficzne badania terenowe oraz nagrania kaszubskich śpiewaków, pamiętających tradycyjny obrzęd religijny jeszcze z czasów dzieciństwa. Zespół stara się odzwierciedlić klimat i atmosferę dawnego rytuału. Ważnym elementem nagrań jest wydobycie z instrumentów naturalnych efektów onomatopeicznych, a także poszukiwanie nieoczywistych brzmień i technik wykonawczych.
Wystąpią:
Aleksandra Kutrzepa – skrzypce, głos
Bartłomiej Garczyński – gitara
Michał Studniarek – bas
Robert Kutrzepa – perkusja
Gościnnie:
Daniela Drążkowska – wokal