Koncert kwartetu smyczkowego oraz prezentacja projektu grantowego KPO Wirtualna scena koncertowa w technologii VR - doświadczenie trójwymiarowego i przestrzennego brzmienia muzyki.
Tradycja grania klasycznych koncertów nakazuje, by wykonawcy od publiczności oddzieleni byli mityczną „SCENĄ”. A przecież jako artyści wiemy, że muzyka najciekawiej brzmi wtedy, gdy jesteśmy w centrum wydarzeń i możemy słuchać jej z samego środka sceny, gdy znajdujemy się pomiędzy wykonawcami. Do tej pory było to trudne do zrealizowania z powodów technicznych, ale my spróbujemy pokonać te bariery. Podczas koncertu w Operze Bałtyckiej przeniesiemy naszą publiczność w nowe przestrzenie dźwięku - do samego środka kwartetu smyczkowego.
By zrealizować nasze marzenie posłużyliśmy się nowoczesną technologią. Zrealizowany przez nas projekt Wirtualnej sceny koncertowej pozwala na odbiór muzyki w zupełnie nowy sposób. Dzięki zastosowaniu technologii VR każdy słuchając naszych nagrań może przenieść się w dowolne miejsce na widowni lub stanąć na scenie pomiędzy artystami. Możemy zwiedzać scenę koncertową i „zbliżać się” do każdego instrumentu z osobna mając wrażenie trójwymiarowego przestrzennego dźwięku. Wrażenia z doświadczania muzyki na naszej Wirtualnej scenie koncertowej chcemy zasymulować na żywo podczas koncertu w Operze Bałtyckiej. Muzycy kwartetu zmiksują się z widownią, zagrają będąc rozstawieni w niestandardowych miejscach pomiędzy publicznością. Dzięki temu pozwolimy słuchaczom „wejść do środka” kwartetu smyczkowego i usłyszeć go tak, jak słyszymy go my podczas grania koncertów na żywo. Na koniec dla porównania zaprezentujemy tą samą muzykę na Wirtualnej scenie koncertowej w słuchawkach i okularach VR Oculus Meta Quest.
Podczas koncertu usłyszymy między innymi prapremierowy cykl etiud „Przestrzenie dźwięku” na kwartet smyczkowy Przemysława Treszczotki, a także kompozycje Wolfganga Amadeusza Mozarta, Maurice’a Ravela, Ludwiga van Beethovena.