Projekcja jest poświęcona pamięci ofiar wielkiego głodu w Ukrainie, którego nasilenie przypadło na lata 1932-1933, i który pochłonął od 3 do 10 mln ofiar.
Dziesięć lat temu brytyjska fotografka Samara Pearce przypadkowo poznała niesamowitą historię swojej rodziny: jej pradziadek, Austriak Alexander Wienerberger, był świadkiem Wielkiego Głodu w Ukrainie w latach 1932–1933. Robił swoim aparatem historyczne zdjęcia głodującego Charkowa, udało mu się je przewieźć pocztą dyplomatyczną do Austrii i tym samym został głównym fotografem Hołodomoru w Ukrainie. Wienerberger chciał, aby świat dowiedział się o ludobójstwie Ukraińców i je powstrzymał, ale austriacki inżynier nie został wysłuchany. Po znalezieniu aparatu pradziadka i albumu z szokującymi zdjęciami z Ukrainy Samara całkowicie zmienia swoją karierę fotografa. Teraz jej kariera jest związana z Ukrainą, Hołodomorem i obecną wojną rosyjsko-ukraińską. Czując więź ze swoim pradziadkiem, 90 lat po Wielkim Głodzie Samara wyrusza w twórczą wyprawę na Charkowszczyznę, aby dokumentować ludobójstwo Ukraińców, które trwa do dziś.
Język dialogów: polski
Czas trwania: 80 min
Twórcy:
Scenariusz: Maryna Tkachuk, producent: Andrii Korniienko, montaż: Oleksii Taranenko, zdjęcia: Viacheslav Rakovskyi, muzyka: Hossein Mirzagholiobsada: Samara Pearce