
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - jaki cel?
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to okazja, by zwrócić uwagę na potrzeby osób w spektrum autyzmu i lepiej zrozumieć ich codzienne wyzwania, unikalną perspektywę oraz talenty i pasje.
- „Poza Schematem!” to przestrzeń do inspirujących rozmów, budowania mostów porozumienia i odkrywania, jak pasja może łączyć ludzi niezależnie od ich neurotypowości - czytamy w zaproszeniu na spotkanie w kawiarni toMy na Dolnym Mieście.
Czym jest spektrum autyzmu
Spektrum autyzmu to zespół cech neurorozwojowych, charakteryzujący się indywidualnymi różnicami w komunikacji społecznej, wzorcach zachowań i sposobach przetwarzania informacji. Szacuje się, że w Polsce nawet 1 proc. populacji jest w spektrum autyzmu – czyli około 300 - 400 tysięcy osób. Określenie „spektrum" podkreśla różnorodność doświadczeń i umiejętności osób z autyzmem – każda z nich jest inna i posiada unikalne zdolności oraz wyzwania.
Czytaj także: Czytaj także: Kawiarnia ToMy - tu ceramika spotyka kawę i razem dają pracę osobom z niepełnosprawnościami
Osoby w spektrum autyzmu o swoich doświadczeniach
W wydarzeniu wezmą udział niezwykli goście. Ola, Bartek i Natalia to pracownicy Fundacji Leny Grochowskiej, którzy są w spektrum autyzmu. Podzielą się swoimi doświadczeniami, pokazując, że pasja jest uniwersalnym językiem komunikacji, pozwalającym przełamywać bariery i budować relacje.
W ramach spotkania odbędą się inspirujące rozmowy o pasjach, które łączą ludzi:
- Moda vintage – jak ubrania pozwalają wyrażać siebie? - Aleksandra Wojda w rozmowie z Mateuszem Leszczyńskim / Lumpfinds
- Sport – co facynuje w tenisie stołowym? - Bartłomiej Dulski w rozmowie z Ernestem Gardynikiem
- Dubbing i film – jak głos buduje emocje na ekranie? - Natalia Stawska w rozmowie z Piotrem Adamowem
Spotkanie poprowadzi Anna „Wiosna" Rogowska. Dodatkowo zaprezentowana zostanie innowacyjna aplikacja, stworzona z myślą o osobach w spektrum, wspierająca komunikację i budowanie relacji.
Wstęp wolny