Wernisaż wystawy odbędzie się 01.07.2008 o godzinie 17.00
Na wystawie znajdą się między innymi: fotografie oraz film z poławiania bursztynu na Mierzei Wiślanej wykonane przez Eryka Popkiewicza, obrazy Pauliny Binek, stroje poławiaczy i nurka wypożyczone z Muzeum Etnograficznego w Toruniu i Centralnego Muzeum Morskiego. Na pewno nie zabraknie też poławianego bursztynu.W tym roku odbywają się także jubileuszowe X Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu.
Bursztyn kojarzy się niezmiennie z morzem i brzegiem Bałtyku. Każdy z nas podczas spacerów po plaży znalazł niejedną bryłkę bursztynu, choćby maleńką. Tymczasem Bałtyk, w porównaniu z samym bursztynem bałtyckim, który ma około 40 mln, jest bardzo młody. Powstał dopiero po ostatnim, trzecim zlodowaceniu, ok. 10 000 lat temu. Bursztyn, zwłaszcza podczas sztormów jesiennych i zimowych, jest wypłukiwany przez fale morskie z osadów zarówno pierwotnych – trzeciorzędowych, ale i młodszych czwartorzędowych spowodowanych zlodowaceniem. Obecnie zbiera się na plażach ok. 4 ton rocznie, głównie przez wyspecjalizowanych poławiaczy bursztynu. Często dziedziczą swoją wiedzę, umiejętności i narzędzia z ojca na syna. W Mikoszewie, Sobieszewie i innych miejscowościach Mierzei Wiślanej poławia się bursztyn tak, jak robiono to setki lat temu. Już w XVI w. Maciej Kromer pisał o brodzących w morzu ludziach z sieciami, wyławiających bursztyn. Również na XVI-wiecznych mapach Olausa Magnusa, K. Henneberga i późniejszych wydawnictwach P.J. Hartmanna, M. Ch. Hartknocha obrazowo, w postaci beczułek z bursztynem i zbieraczy z kaszorkami zaznaczono miejsca nad Bałtykiem, gdzie można znaleźć najwięcej bursztynu. Historia poławiania bursztynu w dawnych wiekach i obecnie pojawi się na wystawie w postaci prezentacji.
Wystawa fotografii Eryka Popkiewicz, z zawodu archeologa specjalizującego się w dawnych obróbkach bursztynu, pokazuje współczesnych poławiaczy bursztynu z Mierzei Wiślanej. Na pięknych, nastrojowych zdjęciach widać malownicze postacie zbierające bursztyn w trudnych warunkach zimy, wiatrów, przed wschodem słońca. Na wystawie znajdą się stroje dawnych poławiaczy, nurka, narzędzia pracy w postaci kaszorków, oraz wszystko to, co towarzyszy bursztynowi podczas jego wędrówki z dna morza, przede wszystkim morsztyn, wodorosty, patyki przeszlifowane przez fale morskie. Pokażemy przede wszystkim jak wygląda bursztyn wyłowiony z morza, z naturalnym szlifem, często pokryty szkieletami pąkli i mszywiołów. Wystawie będzie towarzyszył krótki film z poławiania na Mierzei.
Jako uzupełnienie tematu pojawi się również bursztyn wydobyty metodą hydrauliczną, najczęściej stosowaną w Polsce. Polega ona na wtłaczaniu wody pod ciśnieniem w głąb ziemi. Woda wypłukuje na powierzchnię szczątki organiczne i bursztyn, stosuje się do 14 m głębokości. Wydobycie tą metodą, na terenach wydzierżawionych przez Miasto Gdańsk można będzie zobaczyć na zdjęciach Michała Kosiora.
Dopełnieniem tematu poławiania bursztynu będą niezwykłe obrazy Pauliny Binek, jednej z najbardziej uznanych gdański artystek tworzących biżuterię z bursztynem. Cykl ,,Brzegi morza” to obrazy ,,malowane” bursztynem, piaskiem, patykami. Powstały jako nowe, artystyczne doświadczenie zainspirowane wędrówkami po dzikich plażach na Mierzei Wiślanej oraz opowieściami zaczerpniętymi z mitologii krajów nadbałtyckich. W tych pracach zauważalne są też elementy współczesności – głównie śmieci, które morze nam zwraca.
Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia muzeum.
Ceny biletów:
normalny - 10zł
ulgowy - 5zł
(źródło: http://www.mhmg.gda.pl/index.php?view=event,118&oddzial=4)