W trakcie wykładu zaprezentowany zostanie najnowszy nabytek muzeum – obraz „Sprzedawcy na ulicy Piwnej” autorstwa Wilhelma Augusta Stryowskiego, malarza, konserwatora i kustosza Muzeum Miejskiego w Gdańsku. Artysta, zafascynowany architekturą i historią miasta, ukazał na tym dziele sprzedawców drewna w momencie załadunku do piwnicy. Scena rozgrywa się przed gdańskim przedprożem, które zostało przedstawione z niezwykłą dbałością o historyczne detale.
Te charakterystyczne dla gdańskich kamienic elementy architektoniczne uwieczniał również inny znakomity twórca z XIX wieku – Johann Carl Schultz. Podczas wykładu zobaczymy także rycinę jego autorstwa, przedstawiającą tę samą kamienicę. Oba dzieła posłużą jako punkt wyjścia do dyskusji na temat badań i rozbudowy historycznych kolekcji. Omówimy również sylwetki obu artystów oraz ich prace, zarówno te, które są obecnie częścią naszych zbiorów, jak i te, które niestety nie przetrwały do naszych czasów.
Prowadzenie: Alicja Andrzejewska-Zając, dr Magdalena Mielnik
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
– termin: 05.10.2024 (sobota), godz. 13.00
– miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
– wstęp: bezpłatny
Wykład realizowany w ramach projektu „Badanie strat wojennych – kolekcja Muzeum Rzemiosł Artystycznych (Kunstgewerbemuseum)”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.
fot. Wilhelm August Stryowski, Sprzedawcy na ulicy Piwnej, ok. 1860-1900, płótno, technika olejna