Link do opisu wydarzenia: Pokaz Karoliny Mielczarek i Małgorzaty Stasiak

Druga rezydencja choreograficzna – pokaz Karoliny Mielczarek i Małgorzaty Stasiak

Data: 27 września 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej Targ Rakowy 11, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Szczegóły wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na pokaz rezydencyjny, będący podsumowaniem dwutygodniowej rezydencji choreograficznej w programie Przestrzeni Sztuki – Taniec. Pokaz odbędzie się 27 września o godzinie 18:00 w Instytucie Kultury Miejskiej (ul. Targ Rakowy 11). Wstep wolny.

Twórczynie będą eksplorować motyw „powrotu do natury” jako sposobu określenia na nowo miejsca człowieka w świecie. Ich myślenie o tańcu jako działaniu naprawczym, terapeutycznym i zdolnym do uwrażliwiania na relacje z przyrodą inspiruje książka Inger Christensen „Alfabet”, w której autorka podejmuje refleksję nad kontaktem człowieka z naturą. Literacka inspiracja procesu znajdzie odzwierciedlenie w rozwijaniu przez Mielczarek i Stasiak praktyk opartych na performatywności pisania i pracy ze słowem, w których towarzyszyć im będzie prof. Joanna Pędzisz – naukowczyni zajmująca się lingwistyką i praktykami ruchowymi.

KAROLINA MIELCZAREK – tancerka, pedagożka, choreografka, nauczycielka edukacji Montessori. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. F. Parnella w Łodzi, Uniwersytetu Maltańskiego (psychologia i teatrologia) oraz studiów podyplomowych Taniec w terapii i rozwoju na Uniwersytecie SWPS. Współdziałała i współtworzyła z Bożeną Eltermann (Teatr Cynada), Idit Hermann (Teatr Clipa) i Dr Mario Frendo (University od Malta). Uczestniczyła w programie Roztańczone Rodziny oraz Ciała Tańczące w Mieście, prowadząc warsztaty w ramach zeszłorocznych Przestrzeni Sztuki Gdańsk. Na co dzień prowadzi swój autorski projekt pod nazwą „storytelling in movement” nakierowany na opowiadanie w ruchu.

MAŁGORZATA STASIAK – doktor nauk o sztuce. Wykłada m.in. creative writing w Szkole Filmowej w Łodzi, kieruje Działem Edukacji w Muzeum Sztuki w Łodzi. Jej zainteresowania pisarskie i performatywne skupiają się wokół dramaturgii ruchu, dźwięku i tekstu, co przekłada na zajęcia w szkole i w muzeum. Skończyła kurs choreografii eksperymentalnej w Centrum w Ruchu w Warszawie, gdzie zgłębiała temat autoinscenizacji oraz zagadnień związanych z performatyką tożsamości. Kończy realizację wieloletniego, multimedialnego projektu „Under Construction”, którego część audialna zawiera dźwięki natury połączone z głosem autorki.

JOANNA PĘDZISZ – w 2002 roku ukończyła studia na kierunku filologia germańska, w 2007 roku obroniła doktorat, a w 2018 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie językoznawstwa. Pracuje w Katedrze Lingwistyki Stosowanej oraz opiekuje się stroną merytoryczną polsko-niemieckich studiów kulturowych i translatorskich na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Z zamiłowania joginka i pasjonatka tańca współczesnego.

Opiekunką merytoryczną rezydencji jest Katarzyna Kania.
Program Przestrzenie Sztuki – Taniec jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Operatorem Przestrzeni Sztuki Taniec w Gdańsku w roku 2024 jest Instytut Kultury Miejskiej.

Miejsce