fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
- Zapraszamy do udziału indywidualnie, ale chętnie widzielibyśmy Was w zorganizowanej grupie, z emblematami waszego klubu, stowarzyszenia, dzielnicy, bloku czy kamienicy. Może uda Wam się wymyślić i przygotować jakiś rodzaj prezentacji? Byłoby wspaniale, jednak najważniejsza będzie sama Wasza obecność. Oczywiście zabierzcie ze sobą biało-czerwone akcenty. W tym roku zaplanowaliśmy jedna zmianę organizacyjną. W XXII Paradzie Niepodległości wpierw pójdą wszystkie zorganizowane grupy piesze, a dopiero po nich przejadą zabytkowe pojazdy - zapraszają organizatorzy.
Iskry Niepodległej
Podczas całego weekendu 9 -11 listopada na Targu Węglowym będzie mieć okazję wziąć udział w niesamowitym spektaklu. Iskry Niepodległej to nowoczesny spektakl multimedialny umieszczony w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, która może podróżować po całej Polsce. Za pomocą nowoczesnych technologii wizualnych prezentowane będą fakty i postaci tworzące niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty.
O której godzinie zaczyna się Parada Niepodległości?
Gdzie jest start Parady Niepodległości w Gdańsku?
Parada zacznie się formować o godzinie 9.00 tam gdzie zawsze, czyli na Podwalu Staromiejskim.
Start nastąpi o godzinie 10.30.
Trasa będzie taka jak w latach ubiegłych, a więc: Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Rajska, Heweliusza, Korzenna, Kowalska, Targ Drzewny (gdzie znajduje się pomnik Króla Jana III Sobieskiego). Dalej pójdziemy: Świętego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, z której wejdziemy na Długą i przejdziemy aż na Długi Targ. Na Długim Targu odśpiewamy Hymn Narodowy, staniemy do Rodzinnego zdjęcia i weźmiemy udział w śpiewaniu polskich pieśni i piosenek. Pojazdy zabytkowe, biorące udział w Paradzie pozostaną na Targu Węglowym.
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
PROGRAM GDAŃSKIEJ PARADY NIEPODLEGŁOŚCI:
- 09:00 początek formowania Parady na Podwalu Staromiejskie
- 10:30 start Parady, uroczyste przejście ulicami Gdańska
- 11:15-11:30 dotarcie na pod Zieloną Bramę
- 11:15-11:50 występy chóru
- 11:50 przemówienia liderów organizacji społecznych
- 12:00 wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego
- 12:05 Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan A.D. 2024, na Długim Targu
- godz. 9.00 - święta msza w intencji ojczyzny w Kościele Garnizonowym, przy ul. Sobótki 20
- godz. 11.00 - uroczystość przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na Strzyży.
- godz. 14.00 - uroczystość na Górze Gradowej podniesienia biało-czerwonej flagi na najwyższy w mieście maszt. Po uroczystości będą rozdawane flagi i kotyliony. Dla mieszkanek i mieszkańców przygotowano łącznie 1500 flag narodowych, 500 flag Gdańska oraz 2,5 tys. sztuk kotylionów. W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada, flagi będzie można odbierać od godz. 10.00 na Placu Kobzdeja
-
godz. 18.00 - koncert Cappella Gedanensis w sali koncertowej w Dawnym Kościele Menonitów
- godz. 10.30 - start z Podwala Staromiejskiego 22. Parady Niepodległości
- w godzinach 09.30-16.30 na tory wyjedzie zabytkowy, okolicznościowy tramwaj 105N. Będzie kursował na trasie Brzeźno - Siedlce, według specjalnego rozkładu jazdy, a przejazdy nim będą bezpłatne. Będzie to linia 106 - nawiązująca do 106. rocznicy odzyskania
Niepodległości, a na zewnątrz emitowane będą pieśni patriotyczne. - w godz. 12.00-22.00 Olivia Star TOP zaprasza gdańszczanki i gdańszczan do bezpłatnego wejścia na piętro widokowe. Wystarczy 1 punkt w aplikacji “Olivka”, aby otrzymać bilet wstępu na 32. piętro (na start po pobraniu aplikacji otrzymuje się 200 punktów)
- godz. 12.00 - koncert Cappella Gedanensis w Bazylice Mariackiej
- godz. 12.15 - przy Zielonej Latarni wystartuje 3. Bieg Niepodległości z Portem Gdańsk. Zeszłoroczna edycja zgromadziła prawie tysiąc uczestników. W ramach imprezy odbędzie się bieg na dystansie 10 km, a także biegi malucha na dystansach 100, 300, 500 metrów oraz 1000 m oraz marsz Nordic Walking na dystansie 10 km. Meta znajdzie się przy Domu Zdrojowym. Trasa poprowadzi bulwarem nadmorskim od Brzeźna do Jelitkowa i z powrotem. Szczegóły i zapisy na portalu organizatora biegu
- godz. 13.00 - koncert carillonowy z trębaczami z wieży Ratusza Głównego Miasta. Usłyszymy pieśni patriotyczne oraz utwory przywołujące ducha dawnego Gdańska
- godz. 19.00 - koncert z okazji 35-lecia obrad Okrągłego Stołu i pierwszych wolnych wyborów 1989 roku, organizowany przez Fundację Centrum Solidarności w sali koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Zarówno data koncertu, jak i jego tematyka, nawiązuje także do 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przypomni on odbiorcy o polskiej drogi do wolności, podtrzymując pamięć o trudnym dla Polaków okresie stanu wojennego, a także o strajkach1988 roku, zwieńczonych „okrągłym stołem”, będącym symbolem drogi do wyborów 1989 - nowego etapu historii Polski i Europy.
Najważniejsze pytania i odpowiedzi:
Czy możemy przyjść na Paradę Niepodległości w grupie (z klasą, ze szkołą, w gronie członków stowarzyszenia) i z własnym transparentem?
Tak! Jak najbardziej. Organizatorzy czekają na Was! Im więcej grup tym lepiej.
Czy informacja o naszej grupie będzie mogła być przekazana przez głośniki?
Tak. Jeśli planujecie przyjść w ramach grupy, klasy, szkoły, organizacji itp. przekażcie wcześniej krótką notatkę na Wasz temat oraz zdjęcie (na adres: sum.gdansk@gmail.com).
Czy mogę przyjechać na Paradę Niepodległości swoim pojazdem zabytkowym?
Tak, jednak wszystkie pojazdy muszą być wcześniej zgłoszone a ich przyjazd uzgodniony. Pojazdy bez specjalnego identyfikatora, nie będą wpuszczone w szyk Parady. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa.
Gdzie mogę zgłosić chęć przyjazdu pojazdem zabytkowym?
Chęć przyjazdu pojazdem zabytkowym należy zgłosić pod adresem sum.gdansk@gmail.com. Przyjazd będzie możliwy po otrzymaniu identyfikatora.
Mam restaurację. Gdzie mogę zgłosić chęć włączenia się i przygotowania oferty gastronomicznej?
Stowarszenie SUM zaprasza wszystkich restauratorów do kontaktu pod adresem sum.gdansk@gmail.com. Listę restauracji opublikujemy na naszej stronie, na naszym Facebooku oraz przekażemy zaprzyjaźnionym mediom: trojmiasto.pl oraz gdansk.pl.
Parada Niepodległości jest realizowana ze środków Miasta Gdańska, środków własnych Stowarzyszenia SUM a także pochodzących z darowizn i od Sponsorów.