Czytanie performatywne współczesnego duńskiego dramatu psychologicznego.
„Antychryst” to sceniczna adaptacja głośnego filmu Larsa von Triera o tym samym tytule z 2009 roku. Małżeństwo przeżywa żałobę po śmierci dziecka. Ich kilkuletni synek wypadł z okna; w czasie, gdy oboje byli w mieszkaniu. On – z zawodu psychoterapeuta – racjonalizuje całą sytuację; Ona przeżywa załamanie nerwowe. Aby poradzić sobie z bólem, para wyjeżdża do domku w lesie, gdzie wcześniej kobieta spędzała wakacje tylko z ich synkiem.
Lars von Trier, jeden z największych prowokatorów kina przełomu wieków (autor m. in. „Królestwa”, „Idiotów”, „Przełamując fale”, „Tańcząc w ciemności” czy „Melancholii”), w „Antychryście” bawi się oczekiwaniami i emocjami widzów. Dramat psychologiczny zmienia się nieoczekiwanie w horror, pełen seksu i przemocy. Autor zadaje tutaj pytanie o ludzką naturę, która wydaje się – w jego interpretacji – być nieodwracalnie skażona złem.
Czytanie wyreżyseruje Adam Nalepa, znany ze świetnych trójmiejskich spektakli: „Blaszanego bębenka”, „Nie-Boskiej komedii”, „Faraona”, „Marii Stuart” i „Czarownic z Salem” (Teatrze Wybrzeże), „Nord-Ost” (Teatr Boto) czy „Małego księcia. Końcówki” (Teatr Muzyczny im. Baduszkowej w Gdyni). W ramach PC Dramy przygotował czytania „Terrorystów” Ireneusza Iredyńskiego (2016 rok), „Morza otwartego” Jakuba Roszkowskiego (2021) oraz „Manifestu 2083” Christiana Lollike (2023).
Czytanie performatywne z muzyką na żywo.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.