Jak informuje Dorota Wojciechowska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku, coroczna wizyta orszaku świętej Łucji (od 1992 roku) ma na celu zapoznanie mieszkańców Gdańska z bożonarodzeniową tradycją szwedzką oraz promowanie współpracy partnerskiej Gdańsk – Kalmar.
Dzień Świętej Łucji to symboliczne święto zimowego przesilenia, obchodzone powszechnie w Skandynawii 13 grudnia - w tym dniu odbywają się pochody orszaków dzieci i dorosłych w białych strojach, prowadzone przez św. Łucję niosącą światło.
Na długo nim zaczęto obchodzić dzień św. Łucji, noc z 12 na 13 grudnia uznawana była za najdłuższą i najciemniejszą w roku. Według podań ludowych była to noc niebezpieczna. Ludzie w ogóle nie kładli się spać. Przybywająca „ze światłem we włosach” Łucja rozjaśniła tę przerażającą ciemność.
Zwyczaj obchodzenia dnia św. Łucji pojawił się najpierw w zachodniej Szwecji, ale szybko stał się popularną i ukochaną przez wszystkich Szwedów tradycją. Obchody święta rozpoczynają się wczesnym rankiem. Orszak św. Łucji odwiedza w Szwecji miejsca pracy, szpitale, domy spokojnej starości i szkoły.
Co roku organizowane są także wybory Łucji, która przewodzi orszakowi w Kalmarze. W castingu biorą udział nastolatki w wieku 15-17 lat.
Gdzie spotkasz orszak?
4 grudnia 2024, środa
godz. 12.00 - 12.30 występ w sklepie IKEA (Matarnia)
godz. 16.00 - 17.00 występ na Jarmarku Świątecznym, poczęstunek szwedzkimi ciasteczkami pepparkakor
5 grudnia 2024, czwartek
godz. 9.30 - 10.30 - wizyta w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Orszak Św. Łucji przejdzie korytarzami urzędu oraz odwiedzi Salę Obsługi Mieszkańców
Więcej informacji o mieście Kalmar:
Kalmar - zabytkowe miasto w południowo-wschodniej Szwecji, położone jest nad Cieśniną Kalmarską naprzeciwko wyspy Olandii. Kalmar uważany jest za jedno z najstarszych i najciekawszych miast południowej Szwecji. Do czasów obecnych zachowało się tu malownicze stare miasto (Gamla stan), które otaczają pozostałości średniowiecznych murów obronnych.
Jednym z najcenniejszych zabytków Kalmaru jest usytuowany nad brzegiem morza okazały zamek (Kalmar slott). Jest to jedna z najpotężniejszych i najlepiej zachowanych tego typu budowli w całej Skandynawii. Pierwsza warownia wzniesiona została tu już w XII wieku. W swojej historii zamek przetrwał kilkanaście wielkich oblężeń. Bronili go m.in. Szwedzi, Duńczycy, a raz nawet i Polacy. Miało to miejsce podczas wojny o sukcesje króla Zygmunta III Wazy (1566-1632), który starał się odzyskać należną mu koronę Szwecji. Swój obecny renesansowy kształt budowla uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w XVI wieku. Każdego roku w lipcu w murach twierdzy organizowany jest Festiwal Renesansu (Renässansdagarna), w czasie którego podziwiać można m.in. pokazy walk rycerskich, turnieje czy występy trubadurów.
Pozostałe ważne zabytki Kalmaru to m.in. wybudowana w latach 1660-1700 barokowa Katedra (Kalmar domkyrka), budynek ratusza miejskiego (Kalmar rådhus),Teatr miejski, wzniesiona w 1658 roku wieża Västerport, Nordstjernan (Stary Browar), XIX wieczny Dom Krusenstiernska oraz usytuowane w budynku dawnego młyna parowego Kalmarskie Muzeum Okrętowe (Kalmar läns museum) w którym obejrzeć można m.in. ekspozycję poświęconą okrętowi Kronan (Korona). Zatonął on w pobliżu Olandii w 1676 roku w czasie wojny skańskiej jaka toczona była pomiędzy Danią a Szwecją w latach 1675-1679.
Na obrzeżach miasta znajduje się wybudowany w 1972 roku słynny Most Olandzki (Ölandsbron). Jego długość wynosi przeszło 6 km i łączy wyspę Olandię ze stałym lądem. Jest to najdłuższy most w Szwecji i jeden z najdłuższych w całej Europie.