Link do opisu wydarzenia: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich”

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich”

Data: 10 listopada 2024 r.
Godzina: 13:00
Miejsce: Oddział Zielona Brama Muzeum Narodowego w Gdańsku ul. Długi Targ 24, Gdańsk
Wstęp: koszt: w cenie biletu wstępu
Organizator: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Szczegóły wydarzenia

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Wspólnoty pracy i wiary. Cechy w miastach Prus Królewskich”, opowiadającej o historii korporacji, które przez prawie tysiąc lat odgrywały pierwszoplanową rolę w europejskiej gospodarce i życiu społecznym.

Cechy były wspólnotami, które miały zapewniać bezpieczeństwo pracy i wzajemną pomoc, a ich znaczenie wykraczało daleko poza sferę zawodową, obejmując wiele codziennych spraw, takich jak opieka nad chorymi, sierotami i wdowami czy wspólna modlitwa. Łącząc pracę, życie rodzinne i społeczne, wiarę i politykę, cechy wywierały ogromny wpływ na funkcjonowanie dawnych społeczności.

Historia tych instytucji, pozornie oderwana od współczesnych realiów, daje okazję do refleksji na temat wielu istotnych dziś tematów, takich jak: wartość pracy ludzkich rąk, doskonalenie umiejętności czy wartość materiału i przedmiotu – tak istotne w czasach, gdy świat zalewany jest nietrwałymi, masowo porzucanymi rzeczami. Skłania też do refleksji nad ponadczasowym uwikłaniem człowieka w systemy gospodarcze i społeczne, które choć ulegają zmianie, borykają się ze wciąż powracającymi problemami – przywilejów, nierówności, chęci zysku czy potrzebą bezpieczeństwa. 

Miejsce