Odkryj tajemnice Dolnego Wrzeszcza?
Dolny Wrzeszcz, szczególnie ten w okolicach Windy GAK, poniżej ulicy Hallera, zepchnięty w stronę kolejowych torów to wciąż teren mało znany, który skrywa wiele tajemnic. Część z nich odkryjemy podczas cyklu wykładów dr Jana Daniluka – historyka, pracownika naukowego UG i jednocześnie mieszkańca dzielnicy, który ten teren zna od podszewki.
Czego się dowiesz?
Podczas wiosennych spotkań uczestnicy poznają historię osiedli Kolonia Rzeszy i Osiedla Roosevelta, dowiedzą się więcej o dawnym Robotniczym Domu Stoczniowca (obecnym budynku Windy GAK) oraz rozwikłają zagadkę gdańskiego Narwiku.
Prowadzący:
Jan Daniluk – doktor nauk humanistycznych, który specjalizuje się w historii Polski i powszechnej XX wieku. Od 2022 roku adiunkt
w Zakładzie Historii Gdańska, Pomorza i Regionu Nadbałtyckiego w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują najnowszą historię Gdańska i Sopotu oraz okres II wojny światowej.
Jest autorem i współautorem licznych publikacji, m.in.:
- „Miasta skoszarowane. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939–1945” (2019)
- „Góra Gradowa – krótka historia” (2020)
- „Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920–1939)” (2022)
- „Dolny Wrzeszcz i Zaspa” (2012, współautor: Jarosław Wasielewski)
- „Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer pierwszy” (2014)
- „Wrzeszcz na dawnej pocztówce. Spacer drugi” (2019)
Publikuje artykuły popularnonaukowe na portalu Trojmiasto.pl oraz w czasopismach „30 Dni”, „Garnizon. Magazyn oryginalny”, „Nasza Historia” i „Wasze Historie po Oruńsku”.