Link do opisu wydarzenia: Nocne Podglądanie Wszechświata

Nocne Podglądanie Wszechświata

Data: 16 sierpnia 2024 r.
Godzina: 20:00 - 1:30
Miejsce: Hevelianum ul. Gradowa 6, Gdańsk
Organizator: Hevelianum
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

Obserwacje spadających gwiazd, atrakcje astronomiczne i astrofotograficzne na Górze Gradowej Nocne obserwacje, gra miejska, warsztaty, malowanie piaskiem dawnych obserwacji kosmicznych, jakich dokonał Jan Heweliusz i jego żona Elżbieta, wystawy oraz wiedza inżynierów kontra film o Apollo 13 – to tylko niektóre atrakcje wydarzenia o nazwie Nocne Podglądanie Wszechświata.

16 sierpnia w godz. 20:00–1:30 zapraszamy do Hevelianum na Górze Gradowej. Udział w większości punktów programu jest bezpłatny, na niektóre warsztaty trzeba nabyć bilet.

Przez cały wieczór będą prowadzone obserwacje astronomiczne – skorzystać będzie można z teleskopu, ale zachęcamy również do przyniesienia własnego sprzętu do obserwacji. Liczymy zobaczyć mknące Perseidy, czyli spadające gwiazdy.

Jednym z głównych punktów programu będzie ogłoszenie nazwisk zwycięzców 12. edycji konkursu AstroCamera 2024 i prezentacja nagrodzonych zdjęć.

Nie zapominając o Janie Heweliuszu, patronie Hevelianum, zaprezentujemy niezwykłe wizualne widowisko artystyczne – Teatr Piasku w wykonaniu Tetiany Galitsyny. Przeniesiemy się w czasie, żeby zobaczyć malowane piaskiem dawne obserwacje kosmicznych obiektów, jakich dokonał słynny astronom i jego żona Elżbieta.

Odbędą się także projekcja filmu „Podróż na Księżyc i z powrotem”, wizualno-muzycznego dokumentu stanowiącego filmową podróż przez życie i twórczość Jana Heweliusza, oraz spotkanie z reżyserką filmu - Agnieszką Bekalarczyk.

Pod rozgwieżdżonym niebem czekać będzie mnóstwo zadań i zagadek związanych z astronomią i eksploracją Kosmosu, a to za sprawą gry miejskiej „Na gwiezdnym szlaku”. Warto też przynieść własną białą koszulkę albo torbę z materiału, aby w stacji Astrositodruku zdobyć wyjątkowy nadruk w formie kosmicznego kolażu.

Podczas bezpłatnych warsztatów astronomicznych będą powstawać obrotowe mapki nieba, gwiezdne lunety na niepogodę i rakiety pneumatyczne. W trakcie odpłatnych warsztatów astrofotograficznych, prowadzonych przez astrofotografa Michała Kałużnego, będzie można zdobyć wiedzę teoretyczną, o tym jak sfotografować pozorny ruch sfery niebieskiej czy Drogę Mleczną. W trakcie płatnych plenerowych warsztatów „Astrofotografia z Góry Gradowej”, dzielić się będziemy wiedzą praktyczną.

Na zakończenie wieczoru zapraszamy na interesującą dyskusję Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, którzy ocenią okiem inżyniera wartość naukową filmu „Apollo 13” (reż. Ron Howard, 1995), a po niej na projekcję.

W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych program może ulec zmianie.

Zapraszamy również do obejrzenia wystawy plenerowej o kobietach w nauce pt. UCZONE, którą prezentujemy na Górze Gradowej.

Szczegółowy program wydarzenia

Dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „A jednak się kręci czyli popularyzacja nauki w Hevelianum” nr SONP/SP/549081/2022.

Organizatorzy: Hevelianum, miasto Gdańsk
Dofinansowanie: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Społeczna Odpowiedzialność Nauki
Patroni: POLSA Polska Agencja Kosmiczna, Polish Space Professionals Association, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu, IAU Poland

Miejsce