Szare Wrony są duetem artystyczno-rzemieślniczym, który próbuje ukształtować inne spojrzenie na życie rzeczy, a dokładnie swetrów czy bawełny z drugiej ręki. Alicja Karska i Ania Witkowska powołały do życia Szare Wrony bezpośrednio w wyniku pandemii w 2020. Izolacja i limitowany dostęp do natury podczas pierwszego lockdownu, uświadomiły im, że warto swoją twórczą energię przekierować w coś, co może zmienić podejście do używanych rzeczy i generować mniejszy ślad węglowy, bo produkcja odzieży ma spory udział w degradacji środowiska naturalnego.
Dziewczyny odkrywają więc potencjał tkwiący w odrzuconych i niechcianych ubraniach vintage. Wełna jest cennym surowcem, naturalnym i wszechstronnym włóknem, podatnym, niestety, na uszkodzenia i zużycie. Łatwo ją jednak naprawić.
Tworzą w duchu Kintsugi (filozofii złotych blizn) – widocznych napraw poprzez ręczne przeróbki, haftowanie, dzierganie, aplikacje. Szukają formy, bazując na istniejącej. Nadają ubraniom nowy indywidualny charakter, dzięki temu każde z nich jest unikatem. Często ich działanie to długi i precyzyjny proces, który ma sens. Z czułości dla jutra.
Hevelianum do Domu Zdrojowego w Brzeźnie na dwa równoległe warsztaty, poprzedzone krótką prelekcją o świadomych wyborach w przypadku zakupu odzieży, wełnie oraz prezentacją marki zajmującej się upcyclingiem – Szare Wrony.
Działania warsztatowe polegające na naprawianiu wełnianych swetrów vintage (osoby dorosłe) poprzez naniesienie haftów i cerowanie w miejscu uszkodzeń. Porozmawiamy w trakcie pracy o prostych definicjach kolorów, psychologii widzenia, nauczymy się podstawowymi ściegami zasłaniać niechciane.
Data: 29.03 | lokalizacja: sala K2 | czas trwania: 11-13 | grupa osób: 10
Wstęp: wolny | obowiązują zapisy: TUTAJ
Równocześnie, dzieci osób dorosłych pracują z szablonem przy użyciu wodnych farb i odbijają na t-shirtach pozyskanych z drugiej ręki sylwetki ptaków oraz roślin, które możemy spotkać w Gdańsku. Dzieci mają stworzyć autorskie kompozycje, rozmawiając o roli fauny i flory w mieście.
Data: 29.03 | lokalizacja: sala K1 | czas trwania: 11-13 | grupa osób: 10
Wstęp: wolny | obowiązują zapisy: TUTAJ
Po zakończeniu warsztatów każda z osób uczestniczących wychodzi z gotowym ubraniem. Warsztaty mają nas skłonić do kreatywnego myślenia o ponownym wykorzystaniu ubrań, które już wytworzyliśmy. Dają nam także prostą praktykę mindfulness podczas działań manualnych. Pokazują również, jak możemy tworzyć mikro wspólnoty podczas wspólnych działań manualnych, w celu wypracowywania nowych i odpowiedzialnych strategii społecznych.