Link do opisu wydarzenia: NIE WCHODZIĆ. TRWA PRZESŁUCHANIE

NIE WCHODZIĆ. TRWA PRZESŁUCHANIE | Analiza graffiti rosyjskich okupantów w Ukrainie

Data: 4 marca 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Gdańsk Miasto Literatury ul. Długa 35, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Gdańsk Miasto Literatury

Szczegóły wydarzenia

4 marca o 18.00 przy ul. Długiej 35 w siedzibie Gdańsk Miasto Literatury będzie miało miejsce spotkanie wokół archiwum „Wall Evidence – dowody zbrodni na ścianach” z udziałem Anastasii Oleksii i Roksolany Makar z instytucji „Mizhvuhamy” oraz prof. Tomasza Majewkiego. Rozmowę poprowadzi Anna Łazar.

Rozmowa odbędzie się w języku ukraińskim z tłumaczeniem na język polski. Wall Evidence to archiwum graffiti zostawionych przez rosyjskie wojsko w Ukrainie. Archiwum buduje zespół Instytucji kultury Mizhvukhamy (ukr. między uszami), który gromadzi materiały jeżdżąc na wyzwolone terytoria oraz monitorując otwarte źródła. Prace rozpoczęto w kwietniu 2022 roku. Projekt ma na celu zebranie dowodów rosyjskich zbrodni wojennych i pokazanie ich światu.

Rosyjscy żołnierze często piszą po ścianach. Ich napisy poczynając od znaków „Z” po przechwałki mają najczęściej charakter gróźb wymierzonych w Ukraińców i Ukrainki. Przykłady obejmują takie frazy, jak: „To nie jest  zbrodnia wojenna, jeśli miałaś ubaw”, „Nakarmimy kogoś kośćmi twoich dzieci”, „Twój dom jest naszym domem”, czy „Z radosnym uśmiechem będę palić cudze wsie”.

„Mizhvukhamy” (ukr. między uszami) to niezależna instytucja kultury. Zespół „Mizhvuhamy” pracuje w oparciu o własną ideę transformacji systemu kultury. Zgodnie z tą ideą kultura jest najważniejsza, ponieważ determinuje ludzkie myślenie i zachowanie. Znaczenia, które pojawiają się w środowisku kulturowym, są warunkiem wstępnym tworzenia innowacji, które z kolei napędzają gospodarkę i czynią ją konkurencyjną. Motorem zmian w kulturze jest twórca, który mnoży znaczenia. Dlatego „Mizhvuhamy” przekształca ukraiński system kulturowy tak, aby działał na rzecz pełnej realizacji twórcy. W tym celu zespół instytucji buduje i wzmacnia więzi między uczestnikami systemu, równoważy ich interesy oraz tworzy nowe elementy i podsystemy.

Założycielem instytutu jest Pavlo Gaidai, przedsiębiorca, architekt strategiczny, wykładowca kmbs i LvBS oraz autor hipotezy transformacji systemu kultury.

Gośćmi są z ‘Mizhvykhamy” sa Anastasiia Oleksii i Roksolana Makar oraz prof. Tomasz Majewski – kulturoznawca i filmoznawca, związany z Katedrą Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Majewski wykłada historię filmu animowanego w Szkole Filmowej w Łodzi oraz historię kultury na Uniwersytecie Łódzkim.

Miejsce