Link do opisu wydarzenia:  Modlitwa Międzywyznaniowa w dniu Wszystkich Świętych

Modlitwa Międzywyznaniowa w dniu Wszystkich Świętych

Data: 1 listopada 2024 r.
Godzina: 12:00
Miejsce: Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja w Gdańsku, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Miasto Gdańsk

Szczegóły wydarzenia

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaprasza do udziału w modlitwie międzywyznaniowej w dniu Wszystkich Świętych z udziałem przedstawicieli różnych religii i wyznań obecnych w Gdańsku. Uroczystość odbędzie się w piątek, 1 listopada, o godz. 12:00 na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja.
cementarz, pomnik: Tym co imion nie mają

fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Na uroczystości zaprasza prezydent Gdańska

Podobnie będzie w tym roku. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaprasza do udziału w modlitwie międzywyznaniowej z udziałem przedstawicieli różnych religii i wyznań obecnych w Gdańsku. Uroczystość odbędzie się w piątek, 1 listopada 2024 r. roku o godz. 12:00 na Cmentarzu Nieistniejących Cmentarzy przy ul. 3 Maja.

Pomnik Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy

Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy to obiekt o charakterze pomnikowym, upamiętnia wszystkich zmarłych różnych wyznań pochowanych na gdańskich nekropoliach zniszczonych podczas II wojny światowej oraz zamkniętych i zlikwidowanych w późniejszych , czasach (głównie w latach 60. i 70. XX wieku). Gdzieniegdzie pozostały po nich ślady - na skwerach czy w parkach.

Pomysł i idea

Ideę upamiętnienia nieistniejących cmentarzy wysunęła w 1997 roku Kalina Zabuska, ówczesna kustosz Muzeum Narodowego w Gdańsku. Pomysł znalazł poparcie Rady Miasta Gdańska.

W 2000 roku ogłoszono konkurs, w którym udział wzięło 12 prac. Zwyciężył projekt architektów Hanny Klementowskiej oraz Jacka Krenza.

Odsłonięcie cmentarza

Symboliczny Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy o powierzchni 0,10 ha został otwarty 24 maja 2002 roku w dniu Światowego Zjazdu Gdańszczan w parku u podnóża Góry Gradowej przy ul. 3 Maja, nieopodal kościoła pw. Bożego Ciała.

W centralnym miejscu ustawiono granitowy katafalk z poetycką inskrypcją Maszy Kaléko, którego utwory w 1933 roku palono w Niemczech na stosach: "...TYM CO IMION NIE MAJĄ NA GROBIE, A TYLKO BÓG WIE, JAK KTO SIĘ ZOWIE...".

Po obu stronach bramy wejściowej nawiązującej kształtem do symbolu drzewa znajdują się pylony kamienne. W ich wnękach umieszczono tablice z napisami w językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hebrajskim i rosyjskim:

Setkom tysięcy, co imion nie mają na grobie
A tylko Bóg jedyny wie, jak kto się zowie.
Siadłszy na sądzie, trwa z niezłomną mocą,
Aby każdego z Księgi Życia skreślić.
Panie, niech drzew wołanie do ciebie doleci
Ostatnie światło, zapalmy dziś w nocy.
Masza Kaleko, Kadisz
(tłum I. Kuran-Bogucka)

Miejsce