Spotkanie autorskie w ramach nowego cyklu dyskusji wokół literatury – „Mity na celowniku”. Spotkania dotyczyć będą książek, które kwestionują utarte narracje, podważają mity i kulturowe kanony oraz prowokują do zadawania nieoczywistych pytań.
Gościem naszego kolejnego spotkania jest Tomasz S. Markiewka
O czym porozmawiamy? Spotkanie autorskie toczyć się będzie wokół książki „Nic się nie działo. Historia życia mojej babki”. Jest to nie tylko opowieść o życiu jednej kobiety, ale także o przemianach społecznych i kulturowych zachodzących w Polsce na przestrzeni ostatnich dekad. Poprzez wspomnienia babci, autor ukazuje codzienność polskiej wsi, łącząc elementy fantastyczne z przyziemnymi, takie jak spotkania z duchami czy pierwsza podróż pociągiem. Spotkanie z Tomaszem S. Markiewką będzie okazją do refleksji nad historią zwykłych ludzi, często pomijanych w wielkich narracjach historycznych, a także do dyskusji o znaczeniu przekazu ustnego w zachowywaniu pamięci o przeszłości.
Rozmowę poprowadzi Stasia Budzisz – niezależna reporterka.
Dostępność: Jeśli potrzebujesz dodatkowego wsparcia (np. tłumaczenie PJM, wsparcie techniczne, materiały w wersji ETR) napisz do nas najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem wydarzenia. Kontakt e-mail: dostepnosc@gak.gda.pl
Tomasz S. Markiewka – filozof, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, tłumacz, publicysta. Autor książek „Język neoliberalizmu. Filozofia, polityka i media” (2017), „Gniew” (2020) i „Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać walkę o klimat” (2021). Przełożył na polski między innymi „Społeczeństwo, w którym zwycięzca bierze wszystko” (2017) Roberta H. Franka i Philipa J. Cooka.
Stasia Budzisz – niezależna reporterka. Pisze dla OKO.press, Krytyki Politycznej, Nowej Europy Wschodniej i Przekroju. Zajmuje się Kaukazem, Europą Wschodnią i Kaszubami. W 2019 roku zadebiutowała książką reporterską „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”. W 2023 roku ukazał się jej drugi reportaż o rodzinnych Kaszubach, „Welewetka. Jak znikają Kaszuby”.