Link do opisu wydarzenia: Międzykulturowy Festyn Rodzinny Dom / Дім III edycja

Międzykulturowy Festyn Rodzinny Dom / Дім III edycja

Data: 24 - 25 sierpnia 2024 r.
Godzina: 14:00 - 19:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1 oraz Siedziba Fundacji RC, ul. Wita Stwosza 23 w Gdańsku w Oliwie
Wstęp: wolny
Organizator: Fundacja RC, Biblioteka Ukraińska w Gdańsku
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

Fundacja RC, Biblioteka Ukraińska w Gdańsku zapraszają wszystkich mieszkańców Gdańska na III edycję festynu międzykulturowego Dom/Дім. Po raz kolejny możemy łączyć kultury i dzielić się energią w rodzinnej atmosferze. Data wydarzenia nie jest przypadkowa, 24 sierpnia w Ukrainie obchodzony jest Dzień Niepodległości. Z tej okazji przygotowaliśmy dwa dni pełne rodzinnych aktywności, abyśmy mogli wspólnie świętować w tym wyjątkowym i symbolicznym czasie.

plakat promujący Międzykulturowy Festyn Rodzinny DomCzego możemy się spodziewać? “W tym roku tematem przewodnim festynu jest Drzewo rodzinne. To wyjątkowy symbol, który ma przypominać o naszym pochodzeniu. Korzenie wrastające w ziemię symbolizują przodków, natomiast gałęzie i liście są zapowiedzią przyszłych pokoleń.” - mówi Daria Balabai z Fundacji RC, pomysłodawczyni i koordynatorka wydarzenia. Organizatorzy zapraszają mieszkanki i mieszkańców Gdańska do pięknego ogrodu w Oliwie, gdzie w cieniu drzew zanurzymy się w atmosferę sztuki, literatury, muzyki.

Program:

Goście będą mogli skorzystać z atrakcji rozmieszczonych w 3 strefach.

  • Strefa artystyczna:
  • warsztaty kreatywne "Drzewo kultur" z użyciem eko materiałów,
  • muzyka na żywo,
  • wystawa sztuki “Pieśń Lasu”, Sashko Balabai,
  • spotkania i warsztaty literackie. Rozmowa dla każdego „Hygge po ukraińsku”. Porozmawiamy z Iryną Matsko autorką książki "Sekrety ukraińskiego szczęścia lecz Hygge po ukraińsku"
  • Warsztat bajko terapii wydawnictwa „Czas Zmian Inform” - “Co chciałeś wiedzieć o bajce?”,
  • prezentacja książek dla dzieci i rodziców, spotkanie z autorką Iryną Matsko, sesja autografowa,
  •  występy muzyczne,
  • kiermasz książek ukraińskich i polskich, rękodzieła (dostępne będą książki ukraińskich wydawnictw Vivat, Artbooks, Czas Zmian Inform)

Strefa animacyjna:

  • gry i zabawy ruchowe,
  • konkursy dla najmłodszych,
  • warsztaty plastyczne;
  • pokaz filmu o Ukrainie
  • wspólne tkanie siatek maskujących

Strefa informacyjna:

  • punkty informacyjne Gdańskich organizacji społecznych oraz placówek wsparcia mieszkańców, konsultacje z zakresu procedur pobytowych w Polsce, prawnicze i psychologiczne.

Całość dopełni grill i pyszny poczęstunek.

Dom to symbol jedności i bezpieczeństwa, miejsce, w którym możemy być sobą i czuć się akceptowani. W kontekście pikniku, dom staje się metaforą naszej społeczności – różnorodnej, a jednocześnie zjednoczonej wspólnymi wartościami i marzeniami. To przestrzeń, gdzie różne kultury spotykają się, by dzielić się swoimi historiami, tradycjami i wiedzą, tworząc mozaikę wspólnych doświadczeń. Integracja jest kluczowym elementem budowania silnej i harmonijnej społeczności. To proces, w którym uczymy się od siebie nawzajem, wzbogacamy nasze życie poprzez różnorodność i odkrywamy, że nasze różnice są źródłem siły, a nie podziału. Wspólne świętowanie, rozmowy i spotkania są jak gałęzie przydomowego drzewa, które tworzą naszą wspólną, wielobarwną strukturę społeczną.

“Piknik Dom/дім to niezwykle wspaniałe, piękne spotkanie integracyjne. Wydarzenie, które zrobiło duże wrażenie zarówno na dorosłych, jak i na ogromnej liczbie dzieci.” ~ mówiła rok temu Valentyna Tsymbarovych, Koordynatorka Aktywizacji Zawodowej Uchodźców z Ukrainy Fundacji RC. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z całą relacją z II edycji pikniku - https://tiny.pl/dkt53. W tamtym czasie gościliśmy ponad 700 osób, liczymy na równie duże zainteresowanie tegoroczną edycją i nie możemy doczekać się wspaniałej integracji! Pamiętajmy, że każdy z nas nosi w sobie cząstkę domu – zarówno tego, z którego pochodzi, jak i tego, który buduje tu i teraz. Piknik międzykulturowy Dom/дім to okazja, by przypomnieć sobie o naszych korzeniach i jednocześnie patrzeć w przyszłość, budując mosty międzykulturowe.

Dzień później, 25 sierpnia zapraszamy do Europejskiego Centrum Solidarności na kontynuację festynu w ramach uroczystości z okazji dnia Niepodległości Ukrainy.

W programie:

  • kiermasz książek ukraińskich;
  • wernisaż wystawy ilustracji "Ukraina Bohaterska" - prace ukraińskich ilustratorek Oksany Bersan i Marii Czajki. Gości Festynu będą mieli okazję obejrzeć ilustracji do książek autorstwa Iryny Matsko “Bajki Bohaterskie”(wydawnictwa Vivat) i „Legendarna Ukraina.Historie wolnych” (Wydawnictwo “Czytaj po ukraińsku”);
  • otwarte warsztaty dla dzieci i rodziców - prowadząca Iryna Matsko – „Gdzie kryją się legendy mojej rodziny?” podczas którego każdy z uczestników stworzy własną legendę;
  • prezentacja literacka wydawnictwa Czas Zmian Inform, a mianowicie dwujęzyczna polsko-ukraińska książka “Bajki polskie i ukraińskie” autorstwa Kostyantyna Kłymczuka i Przemysława Miszkiewicza

Wydarzenia mają na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu poprzez promowanie aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz usuwanie barier w dostępie do różnorodnych form kultury. Celem jest także wspieranie integracji i aktywizacji społeczno-kulturalnej mieszkańców, tworzenie przestrzeni, w której każdy będzie miał możliwość wyrażenia się artystycznie i rozwijania swoich zainteresowań.

Partnerzy: Europejski Centrum Solidarności, Centrum Społeczności w Gdańsku (Fundacja LWF w Polsce) Stowarzyszenie “Zjednoczeni Gdańsk” Związek Ukraińców w Polsce Об’єднання Українців у Польщі, Baba z Wrzeszcza, Stowarzyszenie Studio Ekspresji Twórczej, Fundacja Rozwoju Osobowości „ARTMIDA”, Twórcza Kuchnia
Patronat: Konsulat Ukrainy w Gdańsku, Województwo Pomorskie
Patronat medialny: gdansk.pl, Radio Gdańsk

Finansowane przez Miasto Gdańsk