W ramach projektu "Gdańsk i Pomorze w kulturze i sztuce współczesnej" organizatorzy zapraszają na spotkania artystów, którzy tworzą, wzbogacają kulturalny wizerunek naszego miasta. I tym razem gościmy twórców niekonwencjonalnych, którzy łączą w swoich dziełach to, co wydaje się niemożliwe do połączenia: sztukę i mechanikę kwantową.
Kwantowość to ukryta mowa świata. Udowadnia ona, że istnieje również taka rzeczywistość, której nie odbieramy zmysłami. Chodzi tu o zjawiska nadprzyrodzone, parapsychologiczne i ezoteryczne, których nie widzimy. Jednak psychologia kwantowa daje naukowe dowody i wyjaśnia ich istnienie. Kwanty przemieniają potencjał w realność.
Projekty artystyczne Jacka Binka i Katarzyny Gajki są unikatową próbą wizualno-artystycznej interpretacji zjawisk z dziedziny mechaniki kwantowej połączoną z ich swobodnym, a zarazem merytorycznym opisem. Ich sztuka traktuje o początkach wszechświata, materii, złożonych systemach cząsteczek, zjawiskach zachodzących na poziomach w skali mikro. Bogactwo obrazu wynika z jego hybrydycznego i transdyscyplinarnego charakteru. Formą ich pracy stała się kompilacja języków sztuki i nauki. Powstała zatem wielowarstwowa przestrzeń opowieści, która łączy ze sobą cztery płaszczyzny przekazu, tekstowy, ilustracyjny, wizualizacyjno-graficzny oraz typograficzny. Kluczem stała się różnorodność wypowiedzi, barwność, dosłowność, analogie do świata realistycznego. Wszystko celem tłumaczenia nieprzewidywalności świata kwantów, pełnego paradoksów i nieoczywistości oraz odczarowania tej wciąż elitarnej dziedziny.
Jacek Binek - urodzony 02.02.1965 w Gdańsku. Ukończył liceum ogólnokształcące oraz Wyższą Szkołę Morską w Gdyni. Po ukończeniu studiów pracował przez pół roku jako mechanik okrętowy. Do dzisiaj prowadzi specjalistyczną firmę w zakresie technik przemysłowych. Pasjonuje się i popularyzuje wiedzę z zakresu fizyki kwantowej.
„Kosmotność” to różnorodne teksty o istotnych według autora kwestiach, od kosmologicznych początków Wszechświata, poprzez ludzkie namiętności i codzienne życie, po rozważania o sensie i wartości istnienia kruchej, ludzkiej istoty. Każdy tekst poprzedza ilustracja nawiązująca do jej treści. Poniżej krótka recenzja redaktora tekstów:
...chcę napisać, że Pana miniatury są po prostu świetne - bardzo mnie ujmują. Napisane szczerze, niezwykle plastycznie, odważnie, a jednocześnie ze smakiem. Takie teksty chce się czytać, zgłębiać i powracać do nich. Niosą pozytywny przekaz odnośnie do życia - to bardzo ważne w obecnych czasach, kiedy wielu ludzi po prostu nie radzi sobie z rzeczywistością. I zupełnie im się nie dziwię…
Kasia Gajka- Malarka, ilustratorka, graficzka projektowa, wizualna interpretatorka zjawisk kwantowego świata. „Serce mojej twórczości umiejscawiam w narracji transgranicznej, na styku świata nauki, realizmu i symbolizmu, które w obrazach stanowią względem siebie równoległe rzeczywistości. Stanowiąc jednocześnie narzędzia do tworzenia pomostu pomiędzy postrzeganiem abstrakcyjnym, a tym co znane i namacalne.
Percepcję świata i doświadczenia filtruję zarówno poprzez zjawiska z mechaniki kwantowej, jak i podania ludowo-symboliczne. Pierwsze wynikają z potrzeby przekraczania widzialnego oraz uświadamiają możliwość zmiany kategorii myślenia oraz obserwowania otaczającej rzeczywistości z nieoczywistych dotąd perspektyw. Drugie zaś to pierwotne źródła wiedzy o świecie, najbliższe naturze, która jest jednocześnie ucieczką i oazą, zwłaszcza przeciwko duszącym warunkom współczesnego świata.”
Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.