Najbliższe spotkanie z cyklu Miasta kobiet odbędzie się 2 marca o godz. 19.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Monika Zawadzka z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wygłosi wykład „Kobiecość a miejskość – metafora, forma, obecność w przestrzeniach miasta europejskiego”. Kuratorem cyklu jest Hubert Bilewicz.
- Chcemy przyjrzeć się obecności bądź absencji kobiet w historycznych i współczesnych przestrzeniach miejskich; ich roli w historii miast, personifikacjom kobiecym i kobietom realnym; widoczności bądź niewidoczności kobiet w miastach; eksponowaniu i eksploatowaniu; gloryfikowaniu, lecz również piętnowaniu czy marginalizowaniu. Spojrzymy na to analitycznie, herstorycznie, pragmatycznie, czasami ideologicznie, niemniej zawsze uważnie. Miasta są też przecież kobietami – mówi Hubert Bilewicz.
Harmonogram spotkań w Instytucie Kultury Miejskiej:
2 marca: Kobiecość a miejskość - metafora, forma, obecność w przestrzeniach miasta europejskiego / dr Monika Zawadzka (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku).
13 kwietnia: Modna kobieta w modernistycznym mieście / Weronika Szerle (Muzeum Miasta Gdyni).
4 maja: Modernistki w kuchni: Grete Schütte-Lihotzky i kuchnia frankfurcka / dr Jacek Friedrich (Uniwersytet Gdański).
1 czerwca: Kobiety od/do kuchni!? O reprezentacjach kobiet w ilustrowanych książkach dla dzieci / dr Małgorzata Cackowska (Uniwersytet Gdański).
Wszystkie spotkania odbywają się o godz. 19.00 w sieni IKM przy ul. Długi Targ 39/40.
Kurator cyklu: dr Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.
Monika Zawadzka - architektka po Politechnice Gdańskiej i antropolożka kulturowa po Uniwersytecie Warszawskim; badaczka, projektantka, autorka tekstów. Związana z gdańską Akademią Sztuk Pięknych, gdzie w latach 2003-2006 współprowadziła, razem z Jackiem Dominiczakiem, studia podyplomowe "architektura+dialog", i gdzie od 2008 roku prowadzi kursy antropologii kulturowej, antropologii miejsca i miasta oraz, ostatnio, antropologii rzeczy. Zajmuje się fenomenem miasta typu europejskiego, sposobami formowania jego przestrzeni publicznych, a szczególnie ulicą, wraz z kształtującymi jej ściany fasadami kamienic – co stało się tematem jej rozprawy doktorskiej. Z takiej perspektywy badawczej analizowała ponad 30 miast europejskich (część z nich w ramach międzynarodowego projektu kulturowego SEAS 2005-2010). Tańczy flamenco i mieszka w Gdańsku, na Aniołkach.