Link do opisu wydarzenia: Matka

Matka

Data: 9 kwietnia 2025 r.
Godzina: 17:30, 20:30
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski ul. Bogusławskiego 1, Gdańsk
Organizator: Gdański Teatr Szekspirowski

Szczegóły wydarzenia

reż. Anna Augustynowicz / Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie / 75 min / 16+

Dlaczego warto zobaczyć spektakl?

  • W „Matce” Witkacy posłużył się psychoanalizą Freuda, której kurs odbył u dr. Karola de Beaurain w Zakopanem.
  • W dramacie Witkacego dostrzec można odwołania do sztuk Ibsena, Strindberga, a nawet „Hamleta” Szekspira
  • Spektaklowi towarzyszą projekcie, m.in. czarnych ptaków, zrujnowanego pałacu, sali balowej. Ich autorem jest Wojciech Kapela.
  • Spektakl reżyseruje najciekawsza i najczęściej nagradzana polska reżyserka teatralna, Anna Augustynowicz.
  • W główną rolę wciela się Agata Kulesza. Światowy rozgłos przyniosła jej rola Wandy Gruz w „Idzie” Pawła Pawlikowskiego. Razem z reżyserem i partnerującą jej na ekranie Agatą Trzebuchowską, pojawiła się w Los Angeles, zdobywając pierwszego w historii Polskiego kina Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Agata Kulesza w „Matce” Teatru Ateneum wcieli się w Janinę Węgorzewską, ślepnącą kobietę, która trawi czas na robieniu na drutach i wspomaga się różnymi substancjami… Próbuje też ułożyć sobie relacje z synem Leonem (Adam Cywka), domorosłym artystą i filozofem. Atmosfera gęstnieje, napięcie rośnie aż do trudnego do przewidzenia, acz nieuchronnego końca.

„Matkę” wystawiła w Teatrze Ateneum Anna Augustynowicz, jedna z najciekawszych i najczęściej nagradzanych polskich reżyserek teatralnych, która od dawna marzyła o pracy z Agatą Kuleszą.

Wg Augustynowicz „Matka” Witkacego jest niezwykle aktualna, głównie ze względu na podjęcie tematu funkcjonowania narcystycznej osobowości bohatera sztuki.

Witkacowska „Matka” w ujęciu Anny Augustynowicz nabrała psychologicznej gęstości dzięki wyrazistości Matki i Syna, a także postaci tła. Dramat przeszedł kurację odchudzającą. Zamiast kilkunastu postaci (…) na scenie opowieść prowadzi sześcioro aktorów. Główny nurt narracji, relacja Matki i Syna na tle więdnącego społeczeństwa masowego, tylko na tym korzysta. Zniknęło też sporo odniesień do filozofii i teatralnej formy, a na plan pierwszy wysunęły się rozkład rodziny i próba jej obrony przez zaprzeczenie. - Tomasz Miłkowski, „Przegląd”

Po drugim spektaklu odbędzie się spotkanie z artystami, które poprowadzi Weronika Łucyk.

Bilety

fot. Krzysztof Bieliński

Miejsce