MOb / MOb1 / new Fusion / pierwszy raz w Polsce
Marios Valinakis - saksofon, elektronika, Alexandros Delis - gitara basowa, gitara elektryczna, elektronika, Panagiotis Kostopoulos - perkusja
Zeñel / 5ive / Britain.Now / pierwszy raz w Polsce
Laurence Wilkins - trąbka, gitara elektryczna, elektronika, Jay Verma - syntezatory, Alex Wilson - syntezatory, Zoe Pascal - perkusja
W odróżnieniu od wielu innych europejskich państw, w Grecji nigdy nie nastał szał na punkcie jazzu. Zespoły pokroju Lakis Zois Trio albo Sphinx osiągały umiarkowane sukcesy, ale lokalna scena nie rozwijała się tak prężnie, jak w Skandynawii, w Niemczech czy w Polsce. Pochodzący z Aten MOb dowodzi jednak, że w kolebce zachodniej cywilizacji nie brakuje muzyków, którzy nie tylko doskonale czują jazz, ale też wiedzą, jak posługiwać się nim, by przedstawić coś własnego i świeżego.
"Pod szyldem jazzowego trio MOb tworzy wyszukane momenty elektronicznego, melodyjnego jazzu, w których można odnaleźć ekstatyczny post punk, rock, może nawet odrobinę ska, a to wszystko przeplecione naleciałościami electro, syntezatorami, loopami, dronami i zabawami z tonacją" - można było przeczytać w greckim Elculture. Avopolis, inny tamtejszy serwis, zapewniał z kolei: "Muzyka MOb będzie zachwycająca niezależnie od związku słuchacza z lokalną sceną jazzową, a to dlatego, bo nic podobnego nigdy się na niej nie wydarzyło. Nawet osoby świadome możliwości członków tego zespołu dzięki ich wcześniejszym projektom nie byłyby w stanie przewidzieć czegoś takiego. To ekscytująca, wciągająca, mocno stymulująca muzyka przeskakująca od post punka do popu na tysiące sposobów".
W 2023 roku grecki zespół opublikował debiutancki album ("MOb1"), a podczas festiwalu Jazz Jantar po raz pierwszy zaprezentuje się polskiej publiczności.
Yazz Ahmed, Joe Armon-Jones, Moses Boyd, Binker Golding, Shabaka Hutchings, Allexa Nava - to tylko niektóre z osób szlifujących umiejętności pod czujnym okiem wyjątkowej kadry Tomorrow's Warriors, które do tej pory mieliśmy okazję gościć na festiwalu Jazz Jantar. W 2024 roku dojdzie ich znacznie więcej, a wśród nich znajdzie się kwartet Zeñel, który łączy jazzową improwizację z elektronicznym, tanecznym groovem oraz wpływami grime'u, UK drillu, afrobeatu i future bassu.
Podobnie jak Jas Kayser, muzycy Zeñel również wzięli udział w sesji "5ive" sygnowanej przez osławione Jazz Re:freshed i opublikował w 2023 roku na jej bazie EP-kę. Ian Mann z portalu The Jazz Mann o zawartości tego wydawnictwa napisał: "Jako starszy słuchacz muszę przyznać, że nie rozumiem wszystkich aspektów tej muzyki, ale daję się im ponieść. Dla moich uszu twórczość Zeñel obejmuje jazz, elektronikę, hip-hop i ich liczne, współczesne odmiany, czasami wyczuwam w niej także odrobinę oldschoolowego prog rocka, choć być może nie było to zamierzone z punktu widzenia zespołu. Zasadniczo jest to pewnego rodzaju odmiana fusion, która doskonale wpisuje się w etos »Music Spoken Here« Johna McLaughlina, dzięki czemu jest to brzmienie, z którym bardziej dojrzały słuchacz może się utożsamić i cieszyć się nim. Zeñel w pomysłowy sposób wykorzystuje technologię, a jego twórczość i podejście pozostawia duże wrażenie".