
Czytaj także: Czytaj także: Oddaj krew, uratuj życie! Prezydent Gdańska apeluje
Kultura we krwi... po raz trzeci
Już po raz trzeci na akcję krwiodawczą pod hasłem „Kulturę mamy we krwi” zaprasza Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Krew będą pobierać pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, w ambulansie zaparkowanym przy Spichlerzach na Ołowiance.
Udział w organizowanej w czwartek, 3 kwietnia, inicjatywie może wziąć każdy, a tradycją jest, że zapraszani do oddania cennego surowca - niezbędnego, by uratować komuś życie - są pracownicy instytucji kultury z całego naszego regionu.- W godzinach 9.00-13.00 na parkingu przy Spichlerzach na Ołowiance będzie można oddać krew i tym samym pomóc potrzebującym. Na osoby, które zdecydują się podzielić swoim darem serca, czekać będą upominki oraz bilety wstępu do muzealnych oddziałów. Szczególne zaproszenie kierujemy do pracowników pomorskich instytucji kultury. To właśnie o Waszej obecności przede wszystkim myśleliśmy powołując tę akcję trzy lata temu. Ale nie tylko - krew będzie mógł oddać każdy, przychodząc „z ulicy”. Dołącz i pokaż, że kultura to także troska o innych - zachęca Łukasz Grygiel, pracownik Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, koordynator akcji.

Krew może oddać prawie każdy
- Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 65 lat, ważąca co najmniej 50 kg. Przed oddaniem krwi - to bardzo ważne - nie przychodzimy na czczo, ale po zjedzeniu lekkiego posiłku, warto też wypić dużą ilość wody. Należy unikać wcześniejszego palenia papierosów.
- Należy zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL. Nie jest wymagane posiadanie wyników badań laboratoryjnych, ani znajomość grupy krwi.
- Po leczeniu infekcji, grypy, przeziębienia lub przyjmowaniu antybiotyków należy poczekać co najmniej 14 dni, a po zażyciu aspiryny lub innych leków z kwasem acetylosalicylowym - 5 dni.
Krwiodawcy będą mogli skorzystać z ciepłej herbaty oraz szatni, które będą dostępne w budynku muzeum.
Można przychodzić w grupach. Jeśli grupa będzie liczyć powyżej 10 osób, należy to zgłosić wcześniej na adres Muzeum: promocja@nmm.pl.

Ile czasu to zajmie?
Cały proces pobierania krwi w ambulansie trwa około godziny. W tym czasie krwiodawca spotka się z lekarzem, wypełni ankietę zdrowotną, zostanie mu zmierzone ciśnienie, a także zbadana krew.
Po oddaniu krwi zaleca się unikanie dużego wysiłku fizycznego. Każdej osobie, która odda krew, przysługują 2 dni wolnego od pracy lub nauki - na dzień pobrania oraz dzień następny, a także posiłek regeneracyjny. W przypadku, gdy dawca nie będzie mógł oddać krwi, otrzyma usprawiedliwienie za czas spędzony w ambulansie.
Czytaj także: Czytaj także: Remont Długiego Pobrzeża, przy zabytkowym Żurawiu, na ostatniej prostej