Wystawa „Księstwo Warszawskie 1807–1915” prezentowana będzie w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie z okazji 200. rocznicy bitwy pod Raszynem.
Księstwo Warszawskie powstało w lipcu 1807 roku na mocy traktatu podpisanego w Tylży przez Napoleona Bonaparte i cara Rosji Aleksandra I. Bitwa pod Raszynem miała miejsce 19 kwietnia 1809 roku, podczas najazdu armii austriackiej na terytorium Księstwa. Desperackie podjęcie nierównej walki przez zaledwie trzynastotysięczne wojsko polskie dowodzone przez księcia Józefa Poniatowskiego, ze znacznie silniejszą, liczącą 33 000 żołnierzy armią wroga, miało duże znaczenie dla dalszego rozwoju wydarzeń i w konsekwencji przyniosło znaczne powiększenie obszaru Księstwa Warszawskiego. Wystawa podejmuje też kwestię działalności publicznej i politycznej Józefa Wybickiego, twórcy „Mazurka Dąbrowskiego”, w okresie funkcjonowania Komisji Rządzącej i Księstwa Warszawskiego. Wystawa w sposób chronologiczny pokazuje genezę Księstwa Warszawskiego, okres jego krótkiego życia politycznego i odejście w niebyt wraz z upadkiem Napoleona Bonaparte.
Składające się na wystawę obrazy, ryciny, mundury, broń biała i palna, monety, banknoty, medale, archiwalne dokumenty i mapy, biżuteria patriotyczna i ceramika – pochodzą w większości z XIX wieku. Do najcenniejszych eksponatów należy m.in. obraz Wojciecha Kossaka „Bateria w ogniu - Raszyn”, wypożyczony z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie oraz „Zdobycie Saragossy” Januarego Suchodolskiego, obraz pochodzący z Muzeum Narodowego w Poznaniu. Niezwykle piękne są też XIX – wieczne pierścienie patriotyczne i porcelana z wizerunkiem księcia Józefa Poniatowskiego. Do cenniejszych eksponatów należą również medale, monety i stare druki wydane w okresie istnienia Księstwa Warszawskiego. Liczne grafiki, mapy, monety, broń biała i palna pochodzące m. in. ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Fundacji XX Czartoryskich, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Biblioteki Kórnickiej PAN w Kórniku, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie i Biblioteki Gdańskiej PAN, uzupełnione zbiorami własnymi Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie dopełniają obrazu całości ekspozycji.
Wernisaż wystawy odbędzie się w ramach Europejskiej Nocy Muzeów w dniu 16 maja o godz. 18.00. Ekspozycji będzie towarzyszył informator wydany przez Muzeum Narodowe w Gdańsku.