Muzyka Kaszubów była i jest nie tylko dziedzictwem kulturowym, ale także narzędziem budowania i wyrażania tożsamości. Dzięki niej Kaszubi mogli opierać się procesom asymilacyjnym i podtrzymywać swoją odrębność. To, co stanowi o specyfice kolędy kaszubskiej, to przede wszystkim niespotykane gdzie indziej elementy i treści codziennego życia Kaszubów, jako rybaków i ludzi morza. Do starych przekazów, ciągle żywych w pamięci dzisiejszych nosicieli tradycji, nawiązują także profesjonalni twórcy, reprezentujący różne dziedziny kultury i nauki. Jednym z nich jest Edward Pałłasz, wybitny polski kompozytor, który sam o sobie mówił, że jest Kaszubo-Kociewiakiem.
Podczas studiów w Gdańsku współtworzył sławny teatr studencki „Bim-Bom”, był członkiem zarządu Związku Kompozytorów Polskich, dyrektorem Programu II Polskiego Radia, prezesem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W programie umieściliśmy także cztery utwory autorstwa założyciela i pierwszego dyrygenta Polskiego Chóru Kameralnego, Ireneusza Łukaszewskiego, m.in. miniaturę Trzej Królowie. Warto podkreślić, że był on jednym z pierwszych w Gdańsku, którzy włączając do repertuarach prowadzonych przez siebie chórów muzykę kaszubską, wydatnie przyczynił się do jej rozpropagowania w pomorskim i ogólnopolskim środowisku muzycznym!
Niech pełne uroku, przeniknięte duchem bogatej tradycji dźwięki, które 6 stycznia wypełnią oliwską Archikatedrę, dobrze nastroją nas wszystkich na noworoczny czas pełen refleksji i radości!
PROGRAM:
Edward Pałłasz
W trąbë grają
Chwôlmë wszëtcë
Witôj, Jezulu
Pòwitôjmë Pana
Bóg sã z Pannë narodzył
Czemù ptôchë dzys spiéwają
Jak nen Król Heród
Biegają pastórze
Czemùże Të, Jezëskù
Narodzył sã nóm Zbawicél
Co nóm przëniese Nowi Rok
Ireneusz Łukaszewski
Witôj, gòscu miłi
Nad Batlejem
Na Kòlãdze
Trzej Królowie