Performance i instalacja audio-video „Jestem Rzeką” w CSW ŁAŹNIA 2 to artystyczno-aktywistyczne działanie, mające na celu zwrócenie uwagi na katastrofalny stan rzek w Polsce i na świecie. Nasze działanie artywistyczne wychodzi z troski o rzeki i ich – a tym samym naszą – przyszłość. Jako artystki dysponujące narzędziami sztuki wzmocnionymi politycznym przekazem dotyczącym katastrofy ekologicznej, nie możemy i nie chcemy bezczynnie przyglądać się niszczeniu rzek, których jesteśmy częścią. Rzeki bez nas przetrwają, my bez nich nie.
W naszej instalacji i w performansie wykorzystujemy nagrania terenowe znad rzeki Cybina. Kostiumy i scenografia wykonane są z upcyklingowego plastiku. W performansie korzystamy z eksperymentalnych praktyk choreograficznych, inspirujemy się tańcem butoh i tańcami barokowymi z epoki, której symboliczny przepych przedmiotów przywodzi nam dzisiaj na myśl bogactwo plastikowych śmieci spławianych rzekami. Chcemy podjąć próbę radykalnego przekierowania uwagi na Rzekę nie unikając nazywania człowieka sprawcą kryzysu klimatycznego, a antropocenu erą katastrofy ekologicznej.
Koncepcja: Jagoda Witkowska, Mo Tomaszewska, Lukas Wojcicki
Performance i choreografia: Mo Tomaszewska, Lukas Wojcicki
Kostiumy, projekt scenografii: Mo Tomaszewska
Kuratorka: Jagoda Witkowska
Aranżacja muzyczna oraz tekst performansu na podstawie fragmentów eseju Astrida Neimanis „Hydrofeminizm, czyli stawanie się ciałem wodnym” w przekł. Sławomira Królaka, Dwutygodnik 2020: Lukas Wojcicki
LUKAS WÓJCICKI ― Niezależny performer, tancerz, choreograf, artywista, badacz. Absolwent III Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, dwuletniego kursu „Choreografii Eksperymentalnej” Centrum w Ruchu i IC School For A New Dance Development Akademii Teatru i Tańca Amsterdam University of the Arts. W jego polu zainteresowań jest polityczność ciała, choreografia społeczna, dekonstrukcja przywileju, patriarchatu i normatywności. Bada nowe formy obecności w kontekście katastrofy ekologicznej, kryzysu kapitalizmu i dekolonizacji. W latach 2008-18 performer i tancerz w zespole teatru Komuna Warszawa. W latach 2013-16 performer i asystent reżyserki Marty Górnickiej w Chórze Kobiet. Od 2016 związany z działaniami społeczno-artystycznymi fundacji Strefa WolnoSłowa jako performer, choreograf i edukator. Stypendysta m.st. Warszawa i Visegrad Performing Arts—Residency Program oraz Europe Beyond Access Program „Taniec i niepełnosprawność. Przekraczanie granic”. Delegat międzynarodowej konferencji „Nature Of Us – Research Sessions and Conferences For Central European Performance Projects about the Natural World” na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku.
MO TOMASZEWSKA ― Artystka wizualna, performerka, hydrofeministka. Studiowała malarstwo i historię sztuki na School of Fine Art, History of Art & Cultural Studies, University of Leeds w Anglii (2014). Absolwentka Wydziału Wzornictwa Przemysłowego (Magistra Sztuki, 2018) oraz Wydziału Intermediów (Magistra Sztuki, 2022) Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Współzałożycielka kolektywu artystyczno-projektowego Zuchy Studio (2019). Absolwentka rocznego kursu teatru dokumentalnego “Teatr na faktach” w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego w Polsce (2023-24).Jej głównym środkiem wyrazu jest sztuka performance i działania artywistyczne poruszające kwestie nierówności społecznych, praw człowieka i ekologii. Rzeka Biała w kolektywie Siostry Rzeki, który jest częścią Koalicji Ratujmy Rzeki. Współpracuje z organizacjami ochrony polskich rzek, strumieni, mokradeł, a także z naukowcami i instytucjami dla których los polskich rzek i ekosystemów wodnych jest kluczowy.
JAGODA WITKOWSKA ― Kuratorka sztuki współczesnej. Ukończyła studia z zakresu kuratorstwa i teorii sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Antropologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i Uniwersytecie Wiedeńskim. Studiowała również Visual Culture na National College of Art and Design w Dublinie. Była kuratorką i współkuratorką wystaw w BWA Zielona Góra, Vox Artis/Concordia Design, Scena Otwarta oraz na Pyrkonie. Brała udział w projekcie „Sztuka Poznania”. Jest stypendystką programu New Curators na rok 2024-2025.
Wydarzenie realizowane we współpracy z poznańskim Pawilonem w ramach programu Pawilon Otwarty: Przestrzeń gdzie odbyła się pierwsza odsłona projektu 4 lipca 2024 roku.
Materiały wykorzystane do instalacji dzięki uprzejmości: Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im W. Degi, Paweł Szczekocki, Dagna Dłużniak, Ola Tomaszewska, Anna Małecka, Kyrill Alexandrov, Krzysztof Szymanowski, Katarzyna Witkowska
W performansie zostały wykorzystane fragmenty kompozycji Louisa Couperina w wykonaniu Massimo Berghella (klawesyn).