Link do opisu wydarzenia: Improwizacja, intuicja, instynkt - rozmowa z Mikołajem Trzaską

Improwizacja, intuicja, instynkt - rozmowa z Mikołajem Trzaską

Data: 11 grudnia 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Biblioteka Manhattan al. Grunwaldzka 82, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Fundacja SAMORZĄDNOŚĆ im. Lecha Bądkowskiego i Klub Tygodnika Powszechnego TRÓJMIATO

Szczegóły wydarzenia

Klub Tygodnika Powszechnego TRÓJMIASTO i Fundacja SAMORZĄDNOŚĆ im. Lecha Bądkowskiego zapraszają na rozmowę z Mikołajem Trzaską, saksofonistą, klarnecistą basowym, kompozytorem muzyki filmowej. Z Dagny Kurdwanowską porozmawiają o improwizacji na scenie i w życiu, o otwartości i ciekawości na drugiego człowieka, słuchaniu, wsłuchiwaniu się i słyszeniu, odwadze do zmiany, poszukiwań i podążania za swoją intuicją, a także o tym, jak znaleźć w sobie ciszę we wszechogarniającym zgiełku.

Spotkanie zorganizowane przez Klub Tygodnika Powszechnego Trójmiasto i Fundację "Samorządność" im. Lecha Bądkowskiego odbędzie się 11 grudnia o godz. 18 w Bibliotece Manhattan w Gdańsku Wrzeszczu.

Projekt finansowany przez Miasto Gdańsk.

Mikołaj Trzaska - saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor muzyki filmowej. Studiował sztuki piękne w Gdańskiej ASP. Wyrósł na gruncie yassu - ruchu artystyczno-społecznego. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłość. Był także liderem słynnego Łoskot. Kiedy impet yassu wygasł, stał się czołową postacią krajowej awangardy. Jego obecność w międzynarodowym świecie muzyki improwizowanej rozpoczęła się na początku lat dwutysięcznych, kiedy to rozpoczął swoje muzyczne podróże do Skandynawii, Ukrainy, Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych. Koncertując uczył się sztuki muzycznej u boku najwybitniejszych światowych artystów tego kierunku, takich jak: Ken Vandermark, Peter Brötzmann, Joe McPhee oraz wielu innych. Ta współpraca jak i jego autorskie dokonania zostały udokumentowane dziesiątakami albumów płytowych. Od lat tworzy projekty związane z literaturą. Podstawą poszukiwań twórczych Trzaski jest budowanie osobistego języka oraz indywidualnych środków wyrazu. Stawia sobie pytanie. „Dlaczego tworzymy”? I co chcemy przekazać?". Jego główną inspiracją stało się odbudowanie i rozwijanie tożsamości żydowskiej. Realizuje swoje idee w projektach autorskich i długoletniej współpracy z zespołem Shofar. Szerszej publiczności znany jest jako kompozytor muzyki filmowej. Na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim, komponując muzykę do filmów: Dom Zły, Róża, Wołyń, Pod Mocnym Aniołem, Kler, Wesele 2. Jego ostatnią pracę możemy usłyszeć w ścieżce muzycznej Filmu KOS Pawła Maślony.

Dagny Kurdwanowska - gdańszczanka, dziennikarka, autorka książek i psychogerontolożka. W 2024 roku stworzyła podcast Tymczasem, w którym rozmawia o książkach i o tym, co ważne. Do sierpnia 2024 roku była kierowniczką działu literackiego Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, gdzie zajmowała się m.in. koordynacją festiwali Europejski Poeta Wolności, Odnalezione w tłumaczeniu i Festiwalu Schopenhauera. W IKM, Bibliotece Sopockiej i Muzeum Sopotu zorganizowała kilkadziesiąt spotkań z polskimi i zagranicznymi pisarkami i pisarzami, m.in. Jackiem Dehnelem, Wojciechem Tochmanem, Dorotą Masłowską, Katarzyną Surmiak-Domańską, Magdaleną Grzebałkowską, Didierem Eribonem i Mają Lunde. Poprowadziła także ponad setkę spotkań z autorami i autorkami, paneli i debat podczas festiwali, wydarzeń i premier literackich.

Wydarzenie na Facebooku

Miejsce