Potraficie rozczytać pismo waszych rodziców, babci lub kolegi z ławki? Czasem trzeba się nad tym nagłowić! A co, gdybyśmy przenieśli się do przeszłości i czasów, kiedy w budynku muzeum mieścił się klasztor i Gdańskie Gimnazjum Akademickie – rozszyfrowalibyście notatki uczniów z lekcji lub dokumenty spisane przez zakonników?
W trakcie warsztatów sprawdzicie, jak doskonalono swoje pismo dawniej, gdy pisano gęsim piórem, a sztuka liternictwa wymagała precyzji i cierpliwości. Wspólnie zastanowimy się, czym kaligrafia różni się od naszego codziennego pisma i co czyni ją wyjątkową. Spróbujecie swoich sił w pisaniu, używając tradycyjnych narzędzi: gęsich piór i atramentu. A kiedy poznacie już zasady dawnej sztuki pisania, zabierzemy się do tworzenia liter-potworów mieszkających w muzealnych piwnicach. Wytniemy wielkie litery, które staną się bohaterami z własnymi historiami i mocami.
O cyklu warsztatów rodzinnych „Halo, tu sztuka!”
Czy wiecie, że budynek, w którym znajduje się Muzeum Narodowe w Gdańsku, nie od zawsze był muzeum? Zbudowano go ponad 500 lat temu jako klasztor, w którym mieszkali mnisi. Przez kolejne stulecia był szkołą, wojskowym szpitalem i magazynami, a pewien rzeźbiarz założył tu nawet swoją pracownię.
W tegorocznym cyklu warsztatów rodzinnych „Halo, tu sztuka!” naszą inspiracją będzie budynek muzeum. Poznacie jego architekturę i zobaczycie najstarsze, średniowieczne części. Dowiecie się, jacy naukowcy tu bywali i jaki plan lekcji obowiązywał uczniów w XVII wieku. A może interesuje was, jak zakłada się muzeum i skąd bierze się eksponaty? O tym też opowiemy.
Informacje praktyczne:
– warsztaty rodzinne: dla dzieci w wieku 8–12 lat
– termin: 12.04.2025 (sobota)
– miejsce: Oddział Sztuki Dawnej, ul. Toruńska 1, Gdańsk
– czas rozpoczęcia warsztatów: godz. 11.30
– czas trwania: 2 godziny
– koszt: w cenie biletu wstępu na wystawę
– obowiązują zapisy: zapisy@mng.gda.pl
– rezerwacja: w wiadomości proszę podać numer telefonu, imię i wiek dziecka oraz tytuł warsztatów