fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Każdego roku, w niedzielę poprzedzającą święta Bożego Narodzenia odbywa się Gdańska Wigilia. Tak będzie również w tym roku. 22 grudnia na Długim Targu pojawi się symboliczny, rozświetlony blaskiem świec stół wigilijny z siankiem i bochnami chleba. Start wydarzenia zaplanowano na godz. 16.00.
Wydarzenie łączy wszystkich mieszkańców, niezależnie od wyznania czy przekonań. Władze miasta oraz zaproszeni przedstawiciele kościołów chrześcijańskich dołączą do mieszkańców, wzbogacając to świąteczne spotkanie o piękne słowa i symboliczne gesty. W atmosferę świąt wprowadzą wszystkich zespoły artystyczne związane z Gdańskim Archipelagiem Kultury: Teatr GAK, Zespół Pieśni i Tańca „Gdańsk” oraz ukraiński chór Vyrij.
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
Długa historia gdańskiego świętowania
Wspólne przeżywanie okresu Świąt Bożego Narodzenia przez mieszkańców Gdańska sięga korzeniami epoki średniowiecza. W nowożytnym, wielowyznaniowym Gdańsku, świętowano je na różne sposoby. Luteranie np. organizowali koncerty organowe, katolicy procesje, a niektórzy kalwińscy burmistrzowie Gdańska, jak Bartłomiej Schachmann stawiali horoskopy. W przedwojennym Gdańsku tradycja zanikła, a Święta kontemplowano w gronie rodziny, przyjaciół i stowarzyszeń. Do tradycji wspólnego świętowania powrócono ok. 30 lat temu.