Orkiestra PFB
Paweł Przytocki – dyrygent
Sergei Babayan – fortepian
Prowadzenie: Konrad Mielnik
Program:
Einojuhani Rautavaara – VII Symfonia Anioł Światła [35’]
Przerwa [20']
Johannes Brahms – II Koncert fortepianowy B-dur op. 83 [46’]
Sergei Babayan - Nazywany pianistą pianistów, którego interpretacje łączą subtelne piękno i emocjonalny ogień (The Times of London). Sławny dzięki swoim solowym recitalom, koncertom kameralnym i współpracy koncertowej z orkiestrami na całym świecie, ormiańsko-amerykański pianista jest również jednym z najwybitniejszych współczesnych pedagogów i ekskluzywnym artystą Deutsche Grammophon ze wspaniałą dyskografią. Bachtrack nazywa go jednym z największych pianistów naszych czasów. To gra na fortepianie najwyższej próby – zgadza się MusicWeb International. Jak podsumowuje kanadyjski Le Devoir, Babajan jest geniuszem. Kropka. Chwalony na koncertach za doskonałą technikę, Babayan współpracował z tak szanowanymi dyrygentami, jak Thomas Dausgaard, Valery Gergiev, Neeme Järvi, sir Antonio Pappano, Rafael Payare, David Robertson, Dima Slobodeniouk, Tugan Sokhiev, Gábor Takács-Nagy, Yuri Temirkanov, Xian Zhang i Nikolaj Znaider, współpracując z wybranymi z najlepszych orkiestr na świecie. Należą do nich m.in. Baltimore Symphony Orchestra, Bamberg Symphony Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra czy Cleveland Orchestra.
Siergiej Babajan urodził się w rodzinie muzyków w Armenii podczas okupacji sowieckiej. Po otrzymaniu pierwszych lekcji gry na fortepianie od Luizy Markaryan i Gieorgija Saradjewa, czołowego przedstawiciela szkoły petersburskiej i byłego ucznia legendarnego Władimira Sofronickiego, kontynuował naukę w Konserwatorium Moskiewskim u Lwa Naumowa, Wiery Gornostajewej i Michaiła Pletniewa. W 1989 roku, po upadku Związku Radzieckiego, Babajan przybył do Stanów Zjednoczonych, gdzie zwrócił na siebie uwagę świata, zdobywając pierwsze nagrody na konkursach Cleveland, Robert Casadesus, Palm Beach, Hamamatsu i Scottish International Piano Competitions. Obecnie, jako obywatel amerykański, mieszka w Nowym Jorku.
Paweł Przytocki - Urodził się w Krośnie. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w 1985 r. w klasie dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza. Swoje umiejętności doskonalił na kursach dyrygenckich u Petera Eötvösa. W latach 1986-1987 był również stypendystą Bachakademie Stuttgart, uczestnicząc w kursach mistrzowskich prof. Helmutha Rillinga.
Od 1988 r. do 1991 r. był dyrygentem, a także dyrektorem artystycznym gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej. W 1990 r. debiutował w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1995-1997 był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Od 2005 do 2009 r. był dyrygentem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. W sezonie 2005/2006 przygotował premierę Spartakus Chaczaturiana oraz prowadził spektakle Oniegin Czajkowskiego ,Traviatę Verdiego, a także La Boheme Pucciniego. W sezonie 2006/2007 dyrygował premierą baletu Oniegin w choreografii Johna Cranko. W latach 2008-2012 był Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.
Dokonał on również nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań płytowych dla wytwórni DUX, Aurophon i Point Classics. Jego nagranie I Symfonii Rachmaninowa zostało wyróżnione przez amerykański magazyn muzyczny La folia (obok takich kreacji, jak V Symfonia Beethovena pod batutą Carlosa Kleibera oraz Appasionata 1960 Światosława Richtera), jako przykład rzadko spotykanej intensywności i zaangażowania w muzyce. Od 2008 r. Paweł Przytocki jest związany z Katedrą Dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie prowadzi swoją klasę dyrygentury. We wrześniu 2017 r. objął funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi.