Nowość na trójmiejskiej scenie komediowej. Przed Wami siódmy spektakl popularnonaukowy z cyklu Fun Fact = komedia + nauka
Gościem specjalnym będzie dr Weronika Kamola-Uberman, językoznawczyni, która przygotowała prelekcję pod tytułem „Czy na chleb mówiliśmy bep – czyli co odziedziczyliśmy po Praindoeuropejczykach?”.
W czasie wieczoru widzowie będą mieli także możliwość zadania naszej gościni pytań dotyczących wykładu.
Występ ma komediowy charakter, a jego celem jest popularyzacja wiedzy poprzez improwizację. Możecie liczyć na dobrą zabawę przyprawioną szczyptą pożytecznej wiedzy.
Czego możesz się spodziewać?
Fun Fact to połączenie improwizacji komediowych z wykładem naukowym. W lekki i przystępny sposób trójmiejscy improwizatorzy przybliżają treści naukowe. Każdy występ to spotkanie z gościem specjalnym, który jest naukowczynią/naukowcem lub ekspertką/ekspertem wybranej dziedziny wiedzy.
Czym są improwizacje komediowe?
To forma teatru, w którym spektakle nie posiadają wcześniej ustalonego scenariusza – dialogi i fabuła powstają spontanicznie, co często tworzy komediowe sytuacje. Improwizacje komediowe najczęściej powstają w oparciu o sugestie i pomysły widzów – to oni narzucają improwizatorom np. temat sceny czy miejsce akcji.
Dr Weronika Kamola-Uberman – językoznawczyni, fascynatka etymologii i ewolucji znaczenia słów, wykładowczyni na kierunku anglistyka. W 2023 r. obroniła doktorat z etymologii nazw klas postaci we współczesnej twórczości fantasy. Podchodzi do języka jak do żywego organizmu – stara się nieoceniająco opisywać, w jaki sposób jest używany i jak się zmienia, zamiast autorytarnie rozstrzygać, co jest „poprawne” a co „niepoprawne”.