
Jednym z pierwszych wydarzeń Miesiąca Świadomości o Laryngektomii jest Dzień Laryngektomowanych organizowany przez Pomorskie Stowarzyszenie Chorych na Nowotwory Głowy i Szyi pod hasłem: „Życie po laryngektomii – wsparcie psychologiczne, wyzwania i możliwości”. Spotkanie odbędzie się 11 kwietnia, o godz. 16:00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku.
W programie:
- Premiera filmu edukacyjnego „Mój nowy głos” – wyprodukowanego przez Koalicję Polska Laryngektomia. Premierowy pokaz odbywa się stacjonarnie podczas wydarzenia w Gdańsku, a równolegle film zostanie udostępniony online – na stronie i w mediach społecznościowych Koalicji.
- Wykład dr hab. n. med. Bogusław Mikaszewski - Klinika Otolaryngologii UCK,
- Panel dyskusyjny z udziałem: pacjenta po laryngektomii, psychoterapeuty, lekarza laryngologa, pielęgniarki oddziałowej, przedstawiciela Atos, członka rodziny laryngektomowanego, prowadzenie red. Alicja Samolewicz-Jeglicka - Radio Gdańsk.
- Czytanie wierszy Jana Brzechwy - laryngektomowani – koncepcja i opieka Violetta Seremak- Jankowska
- Podsumowanie – mgr Małgorzata Zielińska - neurologopeda UCK
- Recital Tomasza Olszewskiego
Jak mówi Andrzej Drewniak, prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Chorych na Nowotwory Głowy i Szyi, członek Koalicji Polska Laryngektomia i autor wydarzenia - „Długo czułem się niewidzialny – jakby mój brak głosu odbierał mi prawo do bycia słyszanym. Dziś wiem, że nie tylko warto o tym mówić – trzeba. Każdy, kto zmierzył się z chorobą nowotworową i laryngektomią, powinien wiedzieć, że nie jest sam. Nasz głos może brzmieć inaczej, ale wciąż ma znaczenie.”
Apel do mediów
Organizatorzy zapraszają media, dziennikarzy i twórców do współpracy. Temat laryngektomii zasługuje na uwagę – nie tylko w kontekście medycznym, ale także społecznym i emocjonalnym. Pomóżcie dać przestrzeń tym, którzy każdego dnia uczą się mówić od nowa. Bo każdy głos ma znaczenie – nawet ten, który brzmi się inaczej.
Harmonogram pozostałych wydarzeń w kwietniu w ramach Miesiąca Świadomości o Laryngektomii:
- 8 kwietnia – Podcast z udziałem Krzysztofa Gąsiorowskiego, prezesa Koalicji Polska Laryngektomia – Historia odbudowy głosu i tożsamości po operacji.
- 15 kwietnia – Podcast z udziałem Andrzeja Drewniaka, prezesa Pomorskiego Stowarzyszenia Chorych na Nowotwory Głowy i Szyi, członka Koalicji Polska Laryngektomia – O drodze powrotu do aktywności i wspieraniu innych.
- 17 kwietnia | Światowy Dzień Głosu – kampania informacyjna o profilaktyce nowotworów krtani, znaczeniu rehabilitacji głosu i zdrowego stylu życia.
- 22 kwietnia – Podcast z udziałem Urszuli Malon, Przewodniczącej Rady Koalicji Polska Laryngektomia – O sile wspólnoty i akceptacji po zabiegu.
- 23 kwietnia, godz. 18:00 – Webinar z okazji Dnia Laryngektomowanego pt.: „Głos, tożsamość, emocje – jak odnaleźć siebie po laryngektomii?”
Program:
Blok 1: „Mój głos, moja historia – jak mówić na nowo”, Barbara Gromek- Zabawska (logopedka, onkopsycholożka)
Blok 2: „Głos jest w głowie – jak budować pewność siebie po zmianie?”, Agnieszka Hamerlińska (logopedka, psychoonkolożka, prof. UMK)
Blok 3: „Nowy głos – nowa siła do działania”, Anna Łobacz (logopedka, Szpital Czerniakowski)
Blok 4: „Dbanie o siebie, by lepiej mówić”, Marzena Woźniak (logopedka, Szpital Wojewódzki w Olsztynie)
- 29 kwietnia – Podcast z udziałem Andrzeja Kamińskiego, wiceprezesa Koalicji Polska Laryngektomia – O relacjach, emocjach i odnajdywaniu sensu po laryngektomii.
W ramach kampanii Koalicja Polska Laryngektomia udostępnia wyjątkową serię podcastów – to poruszające rozmowy z liderami i członkami Koalicji, którzy dzielą się własnym doświadczeniem życia po laryngektomii. To autentyczne historie o stracie, walce i odbudowie, które mają być światełkiem nadziei dla tych, którzy właśnie stają przed diagnozą, operacją lub drogą rehabilitacji. Podcasty można będzie obejrzeć lub odsłuchać na stronie oraz w mediach społecznościowych Koalicji.
Laryngektomia to poważna operacja ratująca życie – najczęściej wykonywana w zaawansowanych przypadkach raka krtani. W Polsce każdego roku diagnozuje się około 5000 nowotworów głowy i szyi. Gdy inne metody leczenia zawiodą, całkowite usunięcie krtani staje się jedyną szansą na przeżycie. To zabieg, który zmienia wszystko – fizyczność, sposób oddychania, jedzenia, a przede wszystkim – mówienia. Utrata głosu oznacza często także utratę tożsamości, relacji społecznych i poczucia bezpieczeństwa. Dla wielu osób to moment wycofania się z życia społecznego, zawodowego, a niekiedy nawet rodzinnego.