To święto rodzimej kinematografii, podczas którego będziecie mieli okazję zobaczyć najważniejsze, nagradzane, oraz premierowe produkcje polskich twórców. To doskonała okazja, aby odkryć i na nowo docenić polską twórczość filmową.
W programie szeroki przekrój filmów - polski kandydat do przyszłorocznych Oscarów “Pod wulkanem”, autorstwa młodego, utalentowanego Damiana Kocura, "O-bi O-ba. Koniec cywilizacji", czyli dzieło pioniera polskiego science-fiction Piotra Szulkina z Jerzym Stuhrem w roli głównej, uznana przez krytyków na festiwalach krajowych i zagranicznych “Dziewczyna z igłą” Magnusa von Horna (polska koprodukcja, Polacy odpowiedzialni są w tym filmie m.in. za zdjęcia i montaż). Do tego “Genius Loci’, czyli niezwykła podróż przez historię Gdańska i jego społeczności i “Prawdziwy ból” - historia wyprawy dwóch kuzynów w sentymentalną podróż po Polsce, w celu poznania kraju, z którego pochodzi ich rodzina. (również polska koprodukcja).
Program:
11:30 "Genius Loci"
13:00 "Pod wulkanem" + prelekcja "Aftersun, czyli pod wulkanem" dr Grażyna Świętochowska
16:00 "Prawdziwy ból"
18:00 Krótka Historia Polskiego Kina:
"O-bi O-ba. Koniec cywilizacji" reż. Piotr Szulkin, 1984 + wideoprelekcja Tomasz Kolankiewicz
20:15 "Dziewczyna z igłą" - pokaz przedpremierowy + prelekcja dr Bartosz Filip - FILM Z POLSKIMI I ANGIELSKIMI NAPISAMI
Prelegenci:
dr Grażyna Świętochowska - Adiunktka w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego, w latach 2008–2022 redaktorka naczelna czasopisma naukowego „Panoptikum”. Interesuje ją historia kultury audiowizualnej Europy Centralnej oraz obszar wspólny kina, sztuki, architektury i designu. Absolwentka Studium Literacko-Artystycznego na Uniwersytecie Jagiellońskim (2020). Słuchaczka Szkoły Ekopoetyki w Instytucie Reportażu (2020/2021). W 2023 roku laureatka nagrody za najlepszą książkę filmoznawczą w kategorii debiut przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Badań nad Filmem i Mediami za publikację Kino mniejsze. W kręgu filmów czeskiej i słowackiej nowej fali.
dr Bartosz Filip - filmoznawca, doktor nauk humanistycznych, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Publikował m. in. na łamach "Dwutygodnika", "Ekranów" i "Kina". Pracownik Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku, kurator Festiwalu Filmów Jednominutowych.
Organizator przeglądu: Stowarzyszenie Kin Studyjnych
Wydarzenie współfinansowane ze środków Polski Instytut Sztuki Filmowej
Partnerzy: Gutek Film, Kino Świat , Młode Horyzonty, Monolith Films, NEXT FILM, WATCH DOCS
Patroni medialni: Miesięcznik KINO, Pełna Sala, Kultura wokół Nas, RMF Classic