Link do opisu wydarzenia: Chłopki. Opowieść o naszych babkach

Chłopki. Opowieść o naszych babkach / ECS Historia

Data: 27 czerwca 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności Plac Solidarności 1, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: Europejskie Centrum Solidarności

Szczegóły wydarzenia

Fantastyczna, przejmująca, nieraz poruszająca do łez – historia o kobietach, które nie zaistniały na kartach historii i nie pisano o nich na pierwszych stronach gazet, a stanowiły przecież znaczną część społeczeństwa i na ich barkach spoczywało wiele powinności. Zapraszamy na spotkanie autorskie z Joanną Kuciel-Frydryszak, autorką książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” (Marginesy 2023).

Olbrzymią zaletą książki Joanny Kuciel-Frydryszak jest to, że autorka oddała głos samym bohaterkom, które na przełomie lat dzieliły się swoimi pragnieniami, prośbami oraz rozterkami, przez co publikacja daje możliwość pełnego zobaczenia spektrum dawnych czasów. W „Chłopkach…” nie ma zbędnego patetyzmu, jest za to dosadny realizm, poprzez który czytelnik uświadamia sobie, jak bardzo ciężkie było życie polskich kobiet jeszcze kilkadziesiąt lat temu.
Dla wielu czytelników szokującym był fakt, na jakiej stopie życiowej funkcjonowali nasi przodkowie, że posiadanie więcej niż jednej spódnicy mogło już być synonimem bogactwa, że często nie wszyscy domownicy mieli możliwość spania na łóżku. Ponadto duża liczba fotografii daje możliwość również wizualnego spojrzenia na sytuację kobiet na wsi w dawnych czasach.

Rok 2023 w polskiej literaturze należał do publikacji „Chłopki”, która zdobyła mnóstwo laurów, m.in.: Najlepsza Książka w kategorii Literatura Faktu w Bestsellerach Empiku, Najlepsza Książka w Konkursie Newsweeka im. Teresy Torańskiej oraz Książka Roku w kategorii Literatura faktu i publicystyka portalu Lubimyczytać.pl.
Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy, premiera odbyła się 17 maja 2023.
Z Joanną Kuciel-Frydryszak rozmawiać będzie Agnieszka Grabarz.

gościni:
Joanna Kuciel-Frydryszak | Polonistka z wykształcenia, dziennikarka z zawodu, przez lata związana z wrocławską prasą. Autorka dwóch książek biograficznych: o Antonim Słonimskim („Słonimski. Heretyk na ambonie”, 2021) i o Kazimierze Iłłakowiczównie („Iłła”, 2017) a także bestsellerowej pierwszej w Polsce książki o przedwojennych służących („Służące do wszystkiego”, 2018) oraz reportażu historycznego „Chłopki”, który osiągnął rekordowy nakład 300 tys. egzemplarzy i został uznany przez największe polskie media za najważniejszą książkę 2023 roku.

prowadząca:
Agnieszka Grabarz | Antropolożka współczesności, socjolożka, ekspertka z zakresu zarządzania zasobami ludzkim i rynku pracy, pracowniczka ECS w zespole ds. HR.

Książkę w dniu spotkania będzie można nabyć w promocyjnej cenie w bibliotece ECS, płatność kartą płatniczą lub gotówką

Miejsce