- Ceny: 200 zł/os. (obejmuje zwiedzanie Muzeum Bursztynu, warsztaty, materiały i poczęstunek)
- Bilety: dostępne w kasie i online
- Liczba miejsc: 20 osób (w przypadku mniej niż 10 zgłoszeń organizator zwróci opłatę)
Cel warsztatów: uczestnicy samodzielnie wykonają pracę z bursztynu bałtyckiego replikami archaicznych narzędzi, odpoczną od codziennych obowiązków i nabiorą pozytywnej energii oraz zwiedzą Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Uczestnicy będą używać ręcznych furkadełek do wiercenia otworów, pilników do nadawania kształtu i formy oraz wstępnego szlifowania, a także materiałów do końcowej obróbki, takich jak ircha, flanela, papier ścierny i pasty polerskie. Poczuj tę magię i dotknij naszego dziedzictwa kulturowego!
Bursztyn bałtycki zawiera kwas bursztynowy, co wyróżnia go spośród około stu innych żywic kopalnych. Choć to kwas, działa pozytywnie na człowieka: pobudza, reguluje, dezynfekuje i odtruwa. Bursztyn ma specyficzny zapach i jest źródłem energii. Potarty ręką pachnie podobnie do woni kadzidła i przyciąga drobinki suchej trawy, skrawki papieru. W ten sposób ładuje się elektrycznie ujemnie, ale „dodatnio” i przyjaźnie dla człowieka. Dzięki tym cechom ludzie od wieków przypisują mu właściwości lecznicze i magiczne. Nazywają go „kamieniem życia”, amuletem, który uzdrawia, pomaga i chroni.
Naturalny bursztyn bałtycki z Gdańska i delty Wisły wyróżnia się szczególnym bogactwem odmian, zróżnicowaniem barw i stopniem przezroczystości. Jest stwardniałą żywicą, ale lekką i kruchą. Cechy te nabywał przez miliony lat wygrzewany w wydmach przez promienie słońca, wietrzejąc w piaskach czy sprasowany naciskiem lodowca. Nie ma dwóch takich samych bursztynów, każdy jest unikatowy i wyjątkowej urody, o zmieniającej się na przestrzeni lat barwie. Dzięki temu bursztyn bałtycki jest od wieków cennym materiałem jubilerskim i nie bez przyczyny nazywany jest żywicą szlachetną.
Warsztaty zaprojektował i poprowadzi Robert Pytlos, wieloletni sekretarz Światowej Rady Bursztynu, wyróżniony Medalem Bursztynowego Kręgu Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników, członek honorowy Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu, wyróżniony Honorową Odznaką Związku Rzemiosła Polskiego, autor haseł o bursztynie i bursztyniarstwie w Encyklopedii Gdańskiej, członek Rady Muzeum Gdańska.