Link do opisu wydarzenia: Artystki rewolucji "8 mm cudownych lat"

Artystki rewolucji "8 mm cudownych lat"

Data: 17 czerwca 2024 r.
Godzina: 18:00
Miejsce: GAK Stacja Orunia ul. Dworcowa 9, Gdańsk
Wstęp: wolny
Organizator: GAK Stacja Orunia

Szczegóły wydarzenia

GAK Stacja Orunia zaprasza na Artystki rewolucji czyli cykl filmów dokumentalnych o artystkach w Stacji Orunia. Po filmie odbędzie się prelekcja z osobą ekspercką – Katarzyną Kotowską.

Cykl filmów dokumentalnych o znaczących, odważnych i oryginalnych artystkach zacznie się w marcu, który jest miesiącem herstorii w Gdańskim Archipelagu Kultury. Podczas pierwszego spotkania pokażemy film „Apolonia, Apolonia”, który opowiada historię Apolonii Sokol. Artystka wyrosła z undergroundowej sceny teatralnej w Paryżu, prowadząc życie charakterystyczne dla tamtejszej bohemy, równocześnie starając się przebić w świecie sztuki. Film zwyciężył 20 edycję festiwalu Millennium Docs Against Gravity oraz był na shortliście oscarowej wśród najlepszych filmów dokumentalnych. W kwietniu w Stacji Orunia będziecie mogli obejrzeć film „Tańcząc Pinę”. W maju odbędzie się pokaz filmu (nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji) „Całe to piękno i krew”. Ten film dokumentalny przedstawia życie fotografki i aktywistki Nan Goldin oraz jej walkę z farmaceutyczną dynastią Sacklerów, będącą w dużej mierze odpowiedzialną za ogromną liczbę ofiar epidemii opioidów. Nasz cykl zamknie pokaz filmu „8 mm cudownych lat” czyli kolażu archiwalnych filmów Annie Ernaux przedstawiający intymny obraz życia pisarki i jej rodziny. Annie Ernaux w 2022 roku została laureatką literackiej Nagrody Nobla.

8 mm cudownych lat reż. Annie Ernaux, David Ernaux-Briot
Utkany z filmowych wspomnień portret Annie Ernaux – prozaiczki, feministki, jednej z najważniejszych współczesnych francuskich pisarek, laureatki literackiej Nagrody Nobla w 2022 roku, której powieści zyskały rzeszę oddanych fanów. Film jest subtelną podróżą do rodzinnej pamięci. Został zmontowany z archiwalnych filmów domowych, zarejestrowanych w latach 1972-1981 przez męża Ernaux – Philippe’a, który wszędzie zabiera ze sobą kamerę na 8-milimetrową taśmę. Dzięki narracji samej Annie Ernaux oglądane w filmie materiały archiwalne nabierają nowego znaczenia, a słowa noblistki stają się naszym przewodnikiem po przeszłości. Film jest skarbnicę wiedzy o rodzinie noblistki, a także o kulturze, stylu życia i społecznych aspiracjach burżuazyjnej Francji końca XX wieku. Podróżujemy w czasie przez najważniejsze wydarzenia z życia pisarki: od świąt i rodzinnych rytuałów na francuskich przedmieściach po zagraniczne podróże do Albanii, Egiptu, Hiszpanii i ówczesnego ZSRR. Jesteśmy świadkami momentu ukazania się jej pierwszych książek oraz wchodzenia dorastania synów. Poznajemy najważniejsze polityczne i społeczne wydarzenia tamtych czasów ubarwione komentarzem Ernaux i jej syna Davida, który prowadzi nas przez dekady i – podobnie jak literatura – pozwala nadać sens tajemniczej przeszłości oraz niepewnej przyszłości.

Po filmie odbędzie się prelekcja z gościnią: dr Katarzyną Kotowską – wykładowczynią Uniwersytetu Gdańskiego.

Miejsce