Zielona Brama, miejsce dotychczas znane z wystaw sztuk wizualnych, organizowanych przez Muzeum Narodowe w Gdańsku, okazała się być równie atrakcyjną przestrzenią do zorganizowania spektaklu operowego. Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki i Muzeum Narodowe w Gdańsku wystawiają wspólnie operę André Campry „Les Fêtes Vénitiennes” (Zabawy Weneckie).
Utwory baroku francuskiego są bardzo rzadko wykonywane w Polsce, zaś opery barokowe bardzo trudno znaleźć w polskich repertuarach. André Campra (1660-1774) to jedna z ważnych postaci muzyki francuskiej XVIII wieku. Po latach pracy jako kantor w Arles, Toulouse, Montpellier i w katedrze Notre Dame w Paryżu porzucił ostatecznie to zajęcie i poświęcił się wyłącznie tworzeniu oper. Campra rozwinął gatunek opéra-ballet, którego twórcą był Pascal Colasse, lecz to opery Campry zdobyły trwałe miejsce w historii muzyki. Forma ta narodziła się w końcu XVI w., z ballet de cour, baletu dworskiego, który mieszał muzykę wokalną i instrumentalną, taniec i poezję. Był on tańczony przez rodzinę królewską i dworzan oraz zawodowych tancerzy. Szczyty popularności gatunek opéra-ballet osiągnął za sprawą geniuszu Jean Philippe Rameau. Opera „Les Fêtes Vénitiennes” powstała w 1710 roku. W tym czasie Europa, a zwłaszcza Francja, fascynują się karnawałem weneckim, o którym opowiada dzieło André Campry.
Do przygotowania tego wyjątkowego przedsięwzięcia organizatorzy zaprosili wybitnych muzyków z Geneva University of Music (Haute école de musique de Genève).
Wykonawcy:
Le Carnaval (Karnawał) – Kamil Skrouba
La Folie (Szaleństwo) – Magdalena Nanowska
La Raison (Rozsadek), Nerine – Katarzyna Okońska
Leonore – Anna Bienias
Le Maître de Musique (Nauczyciel muzyki) – Michał Grabczuk
L’Amour (Miłość) – Maria Malinowska
La Bohemienne (Cyganka) – Klaudia Trzasko
Damire Gondolier – Mirosław Małecki
Le Joueur (Gracz) – Mikołaj Zgódka
Filindo – Dawid Krupej
Isabelle – Anna Bienias
Lucille – Julia Pruszak
Leandre – Piotr Wierzchnicki
oraz
studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego studiów II stopnia Akademii Muzycznej w Gdańsku, Orkiestra Kameralna Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku.
Opieka artystyczna: prof. Jadwiga Rappé
Dyrygent i reżyseria: Dorota Cybulska-Amsler
Choreografia i reżyseria: Alain Christen
Przygotowanie wokalne i muzyczne: Marcin Habela
Konsultacja językowa: Anthony Di Giantomasso
Organizatorzy: Akademia Muzyczna w Gdańsku i Muzeum Narodowe w Gdańsk
Współpraca: Geneva University of Music (Haute école de musique de Genève) Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Gdańsku
Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Zielona Brama, ul. Długi Targ 24, 80–828 Gdańsk, tel. +48 58 307 59 12
Terminy spektakli: 23 (premiera), 24, 25 stycznia 2015, godz. 19.00
Wstęp bezpłatny
UWAGA! Jakkolwiek wstęp na spektakl jest bezpłatny, sala, w której wystawiana jest opera ma ograniczoną pojemność. Prosimy więc wziąć pod uwagę sytuację, w której nie wszyscy chętni będą mogli obejrzeć przedstawienie. Dziękujemy z góry za zrozumienie.