Popioły. Część II (1965), reż. Andrzej Wajda, dramat historyczny, Polska, 123 min.
Adaptacja powieści Stefana Żeromskiego. W czasach wojen napoleońskich polski szlachcic Rafał Olbromski (Daniel Olbrychski) zostaje sekretarzem księcia Jana Gintułta, co odmienia jego życie. Bohater podróżuje po kraju, dołącza do loży masońskiej i romansuje z kobietami, w tym z żoną generała i mistrza loży, Heleną de With (Pola Raksa). Wraz z dawnym znajomym, Krzysztofem Cedrą (Bogusław Kierc), wstępuje do armii Napoleona. Jednak los ich rozdziela: Rafał walczy w Polsce, a Krzysztof w Hiszpanii. Po klęsce Napoleona mężczyźni spotykają się po raz ostatni.
W Popiołach Wajda ukazuje wojenną rzeczywistość: od patriotycznego zrywu po brutalną politykę, niszczącą nadzieje na niepodległość Polski. Bohaterowie przedstawieni przez Wajdę, są pełni zapału, ale i niewolni od wad, a ich ideały zderzają się z gorzką rzeczywistością.
Film Popioły mocno podzielił zarówno publiczność, jak i krytyków, głównie ze względu na sposób przedstawienia Polaków walczących pod dowództwem Napoleona. Był także jednym z najdroższych filmów wyprodukowanych w Polsce w latach 60. Produkcja wzięła udział w konkursie głównym Festiwalu Filmowego w Cannes w 1966 roku.
Po projekcji odbędzie się dyskusja moderowana przed dr. Piotra Kurpiewskiego.
Wstęp bezpłatny