Marcin Kroll (Olaf Lubaszenko) jest żołnierzem, odbywającym służbę zasadniczą. Tuż przed manewrami dezerteruje. Przyczyną ucieczki staje się wiadomość, że jego żona i najlepszy przyjaciel mają ze sobą romans. Dowództwo postanawia na własną rękę odszukać dezertera, zanim zainteresuje się nim prokuratura wojskowa. W ślad za Marcinem wyruszają porucznik Arek (Bogusław Linda) i kapral Wiaderny (Cezary Pazura). Debiut, a zarazem praca dyplomowa Władysława Pasikowskiego nazywany przez krytyków „pierwszym amerykańskim filmem produkcji polskiej”.
Film zdobył pięć Złotych Lwów na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 1991 roku: dla najlepszego debiutu reżyserskiego, za najlepszą drugoplanową rolę męską (Cezary Pazura), za najlepsze zdjęcia (Paweł Edelman). za najlepszą kreację aktorską (Bogusław Linda) oraz Nagrodę Specjalną Jury.
Prelekcja: dr Bartosz Filip – filmoznawca, historyk filmu, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami, główny specjalista ds. literatury, nauki i wydawnictw w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
Zainteresowany historią kina polskiego, wizerunkiem II wojny światowej w kinie i kinem amerykańskim od lat 70. XX wieku.
Wstęp bezpłatny.
Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.