Link do opisu wydarzenia: Akademia Polskiego Filmu: "Kroll"

Akademia Polskiego Filmu: „Kroll” (1991), reż. Władysław Pasikowski, dramat, sensacyjny, Polska, 101 min.

Data: 20 maja 2024 r.
Godzina: 17:00
Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa
Wstęp: wolny
Organizator: Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy
Wspieramy to!

Szczegóły wydarzenia

Marcin Kroll (Olaf Lubaszenko) jest żołnierzem, odbywającym służbę zasadniczą. Tuż przed manewrami dezerteruje. Przyczyną ucieczki staje się wiadomość, że jego żona i najlepszy przyjaciel mają ze sobą romans. Dowództwo postanawia na własną rękę odszukać dezertera, zanim zainteresuje się nim prokuratura wojskowa. W ślad za Marcinem wyruszają porucznik Arek (Bogusław Linda) i kapral Wiaderny (Cezary Pazura). Debiut, a zarazem praca dyplomowa Władysława Pasikowskiego nazywany przez krytyków „pierwszym amerykańskim filmem produkcji polskiej”.

Film zdobył pięć Złotych Lwów na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 1991 roku: dla najlepszego debiutu reżyserskiego, za najlepszą drugoplanową rolę męską (Cezary Pazura), za najlepsze zdjęcia (Paweł Edelman). za najlepszą kreację aktorską (Bogusław Linda) oraz Nagrodę Specjalną Jury.

Prelekcja: dr Bartosz Filip – filmoznawca, historyk filmu, wykłada na Uniwersytecie Gdańskim. Członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami, główny specjalista ds. literatury, nauki i wydawnictw w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

Zainteresowany historią kina polskiego, wizerunkiem II wojny światowej w kinie i kinem amerykańskim od lat 70. XX wieku.

Wstęp bezpłatny.

Akademia Polskiego Filmu to ogólnopolski program edukacyjny, upowszechniający wiedzę o historii polskiego kina. W jego ramach realizowane są zajęcia dla studentów i wolnych słuchaczy. Seanse filmowe połączone są z wykładami prowadzonymi przez filmoznawców z wielu uniwersytetów z całej Polski, znawców danego tematu. Wstęp na seanse i wykłady jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego. Program powstał z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Głównym organizatorem projektu jest Filmoteka Narodowa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Miejsce