„Simona” (2022), reż. Natalia Koryncka-Gruz, Polska, 91 min.
Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony Kossak, udaje się do Puszczy Białowieskiej. Jako spadkobierczyni testamentu Lecha Wilczka, partnera Simony i autora niezwykłych zdjęć z ich życia w leśniczówce „Dziedzinka”, Ida zyskuje dostęp do jego archiwum.
Porządkując fotografie pozostawione przez Lecha, odkrywa rodzinne tajemnice, których dotąd nie znała. Razem z nią poznajemy świat magicznej, pradawnej, ale i współczesnej Puszczy. To opowieść o niezwykłym życiu Simony, przedstawicielki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków, odnajdując dom z dala od cywilizacji i pracując jako psycholożka oraz badaczka dzikich zwierząt. To dzięki jej pracy postrzegamy Puszczę nie tylko jako rezerwat przyrody, lecz jako unikalny ekosystem, istniejący od tysiącleci – schronienie dla zwierząt, często zagrożonych wyginięciem.
Z tej opowieści wyłania się postać wielowymiarowa, barwna, bezkompromisowa i radykalna, wyprzedzająca swój czas, przez co często samotnie walczyła o przyrodę i budowanie społecznej świadomości. Dla Idy podróż do Puszczy staje się powrotem do wspomnień z dzieciństwa, odkrywaniem własnych korzeni i spotkaniem z przodkinią wielkiego formatu, której przesłanie okazuje się ponadczasowe.
Produkcja otrzymała Nagrodę Publiczności na Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.
Prowadzący: Paweł Sitkiewicz i Krystyna Weiher-Sitkiewicz
Akademia Filmu Dokumentalengo to program dokumentalny stworzony przez Fundację Okonakino, dystrybutora filmów dokumentalnych Against Gravity i Festiwal Millennium Docs Against Gravity, prezentujący najwybitniejsze i najżywiej dyskutowane w ostatnich latach filmy dokumentalne. Seanse połączone są z wykładami i rozmowami z udziałem wykładowców uniwersyteckich i zaproszonych gości – twórców filmowych i specjalistów z dziedzin poruszanych w filmach. Wykłady Akademii Filmu Dokumentalnego Docs to ogólnouczelniane zajęcia fakultatywne, jednak wstęp na nie jest otwarty również dla osób spoza Uniwersytetu Gdańskiego.